İspanyol Bakan: Sadece Erkeklerin Olduğu Panellere Katılmayacağım

Tarihinde ilk kez kadınların erkeklerden daha fazla sayıda olduğu bir hükümette Başbakan Yardımcılığı ve Ekonomi Bakanlığı görevlerini üstlenen Nadia Calvino, kadın konuşmacıların erkeklerle eşit temsil edilmediği organizasyonlara katılmayacağını söyledi.

Reuters’ın haberine göre Calvino açıklamasında, “Bundan sonra tek kadın olduğum yerde başka bir fotoğraf çektirmeyeceğim, tek kadın olduğum bir tartışmaya katılmayacağım. Bakan olduğum için tek kadın olarak bulunduğum birçok etkinlik var. Nüfusumuzun yüzde 50’sinin burada olmamasını artık normal karşılayamayız” ifadelerini kullandı.

Calvino’nun bu çıkışı, Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares ve Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernandez de Cos’un tümü erkeklerden oluşan bir panele katılmasına yönelik tepkilerin ardından geldi.

İspanya cinsiyet eşitliğinde 14. sırada

İspanya, Davos’ta her yıl açıklanan Küresel Cinsiyet Raporu’nda 14. sırada yer alıyor.

Ülkede üniversite diploması olan kadınların sayısı erkeklerden daha fazla olmasına rağmen çok az sayıda kadın başta finans olmak üzere iş dünyasında üst düzey pozisyonlara gelebiliyor. Kadınların İspanyol şirketlerinin yönetim kurullarındaki temsil oranı sadece yüzde 12.7.

İspanya’da dört yıl önce başlayan “Kadın olmadan asla” adlı yerel girişimin etkisiyle birçok ekonomist ve uzmanın, tümüyle erkeklerden oluşan panellere katılmayı reddettiği ancak koronavirüs salgını döneminde hareketin ivme kaybettiği belirtiliyor.