KESK’li kadınlar yaşamı yeniden kurmak için deprem bölgesinde

Deprem bölgesinde dayanışmayı ören KESK’li kadınlar, 2-5 Mart tarihlerinde depremzede kadınlara özgü çalışmalar yürütecek. KESK Hukuk TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Zeynep Korkmaz, “8 Mart’a dair de çalışmalarımız başladı” diyerek, dayanışmaya dikkat çekti. 

 

Mereş merkezli 6 Şubat’ta, Hatay merkezli 20 Şubat’ta meydana gelen depremlerde resmi verilere göre, şuana kadar 45 bine yakın kişi yaşamını yitirdi. İlk andan itibaren bölgedeki halkın yardımına koşan siyasi parti, sivil toplum örgütleri, insanları hakları savunucuları, demokratik kurum ve kuruluşların desteğiyle yaralar sarılmaya devam ediliyor. Yeni inşa çalışmalarında yer alan kurumlardan biri de Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve bağlı sendikalar.

 

KESK Hukuk TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Zeynep Korkmaz, KESK’li kadınların depremin ilk gününden itibaren bölgede olduklarını belirterek, depremzede kadınların ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

 

KESK VE TMMOB BİR ARAYA GELDİ 

 

Depremin ilk günü alan çalışmaları yaptıklarını belirten Korkmaz, “Ekiplerimiz Ankara’dan deprem bölgelerine gitti. Toplanan yardımlar, ivedilikle deprem bölgelerine gönderildi. Depremin büyüklüğü, yıkımı oldukça büyük. KESK ve TMMOB ile bir araya geldik ve Türkiye’nin dört bir yanından seferber olduk. İlk günden ihmaller ve yetersizlikler gözler önüne serildi. İş kollarından da büyük bir destek geldi” diye belirtti. 

 

SÜREÇ EN FAZLA KADINLARI ETKİLİYOR

 

Yaşanan tüm felaketlerden en fazla etkilenen kesimlerin başında kadınların geldiğini kaydeden Korkmaz, çocuk ve engellilerin de depremden etkilenen kesimler arasında olduğunu ifade ederek, ekledi: “Deprem bölgelerindeki kamu hizmetleriyle ilgili aksamalar var ve ilk günden beri elektrik, su olmadığı gibi iletişim çöktü. Olağanüstü hava koşulları nedeniyle de büyük kayıplar yaşandı. Yetkililer deprem bölgesine geç geldi. Kadınlarla yaptığımız tüm toplantılarda aynı şey söylendi. Yakınlarını, seslerini duyarak kaybetmenin büyük tramvatik sonuçlarını yaşıyorlar. Kadın ve çocuklar için elektrik ve suyun olmaması, hijyenik bir ortamın olmaması demek. Hala su ve tuvalet sorunları giderilmiş değil. Adıyaman’a baktığımız zaman da yoğun hava kirliliği bütün şehri etkilemekte. Temizlik olanağı sağlanmadığı sürece kadınlar bundan etkilenmeye devam edecek.” 

 

KADIN DAYANIŞMASI 

 

KESK Kadın Meclisi olarak 2-5 Mart tarihlerinde depremzede kadınlara özgü çalışmalar yürüteceklerini aktaran Korkmaz, “Deprem bölgelerine kadın kolileri dağıtacağız ve kadınlara özgü çalışmalarla alanlarda olacağız. Birinci elden köylere yardımları ulaştırmak için mücadelemiz sürecek. İstismarın daha açık bir hale gelmesiyle, kadınlar ve çocuklar için de ciddi sorunlara yol açıyor. 8 Mart’a dair de çalışmalarımız başladı. Haftalar öncesinde hazırladığımız kolileri de deprem bölgesindeki kadınlara dağıtacağız” diye belirtti. 

 

/MA/