Başaran: 8 Mart yıkımın hesabını sorma günüdür

Depremzede kadınlarla dayanışma içinde olacaklarını belirten HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, 8 Mart’ın iktidarın çürümüş düzeninin bir sonucu olan yıkımın hesabını sormanın günü olacağını belirtti. 

 

Mereş merkezli deprem nedeniyle kadınlar her yıl coşkuyla geçirdikleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü bu yıl depremzede kadınlarla dayanışarak geçirecek. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, kadına yönelik şiddete, savaşa, talana, karşı sözlerini söylemekten geri durmayacak olan kadınların gündeminde dayanışmanın yanı sıra rant uğruna binlerce insanın ölümüne neden olan deprem var. 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, bu yılki 8 Mart’ın önemine ilişkin konuştu. 

 

Deprem nedeniyle binlerce insanın yaşamını yitirdiğini, binlercesinin ise hala enkaz altında olduğunu hatırlatan Başaran, bu yılki 8 Mart’ı deprem bölgesinde bulunan kadınlarla dayanışmak için düzenleyeceklerini belirtti. Başaran, 8 Mart planlanmasında daha çok sistemde yaşanan çarpıklıkların ve ihlallerin teşhir edilmesi ve bu ihlallerin sorumlusu olan iktidardan hesap sormak için örgütleneceklerinin altını çizdi. 

 

‘ÖZGÜN İHTİYAÇLARI TEMİN EDECEĞİZ’ 

 

Sürdürecekleri etkinliklere ilişkin konuşan Başaran, “Deprem bölgelerinde kadınların ihtiyaçlarına göre şekillenen bir programımız var. Biz kadınlar, etkinlikleri kapsamında depremden etkilenen bütün illere giderek oradaki kadınları ve depremden etkilenen halka ziyaretler gerçekleştireceğiz. Deprem bölgelerinde gittiğimizde kadınların özgün ihtiyaçlarını temin edeceğiz. Çünkü kadınlar maalesef üzerinden bu kadar uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen, hala özgün ihtiyaçlara ulaşma konusunda zorluk yaşıyor. İç çamaşırından, hijyene kadar çok fazla şeye ihtiyaçları var kadınların. Bu ihtiyaçlar, çok basit gibi görünse de yaşamımızı çok fazla etkileyen şeylerdir. Bu tür durumdan kaynaklı biz bir taraftan bunları karşılama, bir taraftan da kadınların yaşamış olduğu bu travma ya, bu güvensiz ortama karşı da mekanizmaları kurmanın itici gücü olmaya çalışacağız. Kadın Meclisimiz, milletvekili arkadaşlarımız, birleşenlerimiz, ilçe örgütlerimizin de içerisinde olduğu gruplarla deprem bölgelerini ziyaret edeceğiz” dedi.   

 

4 MART’TA HATAY’DA OLACAKLAR 

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 4 Mart’ta Hatay’da olacaklarını aktaran Başaran, depremzede kadınlara, “Yalnız değilsiniz, birlikteyiz” mesajını vereceklerini ifade etti. “Bu süreçte de toplumsal yakınlık, dayanışmayı büyütme, geliştirme ve itirazımızı da ortaklaştırma süreci olacak” diyen Başaran, dayanışmayla beraber çürüyen düzenden de hesap soracaklarının altını çizdi. Başaran şöyle devam etti: “Çünkü iktidar, ‘kader’ algısı yaratmaya çalışıyor. Bu sürecin aslında bizim açımızdan kader olmadığını, iktidarın yürüttüğü, bu çürümüş düzenin bir sonucu olarak; bu kadar insanın yaşamını yitirdiği ve hala bu sürecin etkisi altında olduğunu biliyoruz. Tam da bu nedenle bugün dayanışmayı büyütme en nihayetinde bunun hesabını sorma, bu süreç içerisinde hala ısrarla kendini korumaya çalışan, kendi politikasını yürütmeye çalışan bu iktidardan da hesap sormanın günleri olacak bizim açımızdan. Bu erkek egemen, kapitalist düzen yarattığı tahribatın hesabını verecek. Bundan dolayı meydanlarda olacağız” ifadelerini kullandı.

 

ÖFKELİYİZ‘ 

 

Depremin ilk anından itibaren HDP’nin kadınlara özgün ihtiyaçlarını gözeten bir yerden çaba sarf ettiğini dile getiren Başaran, kadınların birebir enkaz çalışmalarında yer aldığını da aktardı. Deprem bölgelerinde yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi veren Başaran, “Biz Kadın Meclisi,  Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve birleşen yapılarımızla beraber gittik ve bu dayanışmayı büyüterek, acımızı ortaklaştırdık, yasımızı paylaştık.  Bu çok kıymetliydi. Feminist kadınlar Mor TIR’larıyla geldi. Bölgeden TJA, kendi mor araçlarıyla gelerek kadınlarla büyük bir dayanışma sergiledi. Daha önceki 8 Mart’lar şölen, coşku ve renkliliğimizle geçerdi. Bu dönem de sadece yasta değil, öfkeliyiz. Çünkü biz bunun kader olmadığını biliyoruz. Kader gibi anlatılan şeyin iktidarın çürümüşlüğün, beceriksizliği ve kurumların içini boşaltan bir sonucu olduğunun farkındayız. O nedenle 8 Mart’a normal sıradan bir 8 Mart gibi bakmıyoruz. Her 8 Mart’a kadınlar bir araya geliyor ama bu 8 Mart’ta bir araya gelişimizin esaslı gündemlerinden bir tanesi bu deprem ve bu depremde açığa çıkan sonuçlar olacak” dedi. 

 

‘YENİYİ BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ’ 

 

“HDP Kadın Meclisi olarak yalnız değiliz birlikteyiz!” şiarıyla alanlarda olacaklarının atını çizen Başaran, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu sürecin yükünü hiçbir zaman kadınlar tek başına yüklenmemeli. Biz birbirimizle dayanışmalı ve güç vermeliyiz. Kadın dayanışmamızı ve ittifakımızı büyütmeliyiz. Biz birlikte güçlüyüz, bir arada güçlüyüz, bu gücümüzü örgütlülüğümüzden alıyoruz. Bu süreçte de yalnız değiliz birlikteyiz. Deprem alanında şiddete uğrayan kadınlar da,  bugün iktidarın hedefe aldığı hiçbir kadın yalnız değil. Önümüzdeki dönemi hep birlikte inşa edeceğiz.”  

 

MA / Esra Solin Dal