Menal Hac Elî: Türkiye’nin saldırılarının önüne geçmeliyiz

MSD Kadın Ofisi Sözcüsü Menal Hac Elî, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’nin Dirbêsiyê, Amûdê, Zirgan ve Qamişlo’ya yönelik saldırılarını değerlendirerek, bunun önüne geçilmesi gerektiğine işaret etti.

Türkiye, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarında sivilleri hedef alıyor. Aralarında çocukların da bulunduğu onlarca sivil, kadın ve savaşçı Türkiye uçaklarının hedefi oldu ve yaşamını yitirdiler. Bölge halkı uluslararası toplumun saldırılar karşısındaki sessizliğini kınıyor.

Dün sabah saatlerinde Türkiye, Kuzey ve Doğu Suriye’nin Dirbêsiyê, Amûdê, Zirgan ve Qamişlo kentlerinin ilçeleri ve kırsal alanlarına bombalı saldırılar düzenledi. Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Kadın Ofisi, Sözcüsü Menal Hac Elî, konuya ilişkin ajansımıza konuştu.

Yaşamlar tehlikede

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarına işaret eden Menal Hac Elî, “Türk devletinin topraklarımıza yönelik saldırı tehditleri devam ediyor. Her gün bu saldırılar yüzünden ağır bedeller veriyoruz. Erdoğan bundan birkaç gün önce Rusya ile görüştü, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları boşa çıktı. Eğer derin düşünürsek perde arkasında kimi anlaşmaların ve Suriye’ye yönelik büyük saldırıların olduğunu göreceğiz. Misak-i Milli Anlaşması sona ermeden Türk devleti yeni bir işgal planı devreye koymak istiyor. Bunun içinde uluslararası kamuoyundan onay bekliyor. Türk devleti yaralı bir ayı gibidir ve darbelerinin kimi hedef alınacağını düşünmüyor. Türk devletinin eylemlerine artık tahammül edilmiyor. İnsanların yaşamları tehlikede. Bu saldırı insanların değerlerine ve yaşamlarına yönelik olduğu için savaş suçlarına giriyor. Türk devletinin uçaklarıyla saldırmadığı bir gün yok. Bu saldırılara bir sınır konulmalı” şeklinde konuştu.

“Fedakarlık yapmaya hazırız”

Türkiye’nin amaçlarını gerçekleştirmek için çetelerle olan işbirliğine işaret eden Menal Hac Elî, “Türk devleti topraklarımızı işgal etmek için tüm imkanları kullanıyor. Dünyayı tehdit eden terörist çetelere destek veriyor. Kirli uygulamalarla satılık kişileri satın alıyor ve onları ajanlaştırıyor. Türk devleti bununla özellikle öncü kadınlar olmak üzere tüm devrim öncülerini hedef alıyor. Düşmanın etkisi altına girmemeleri ve toplumlarına zarar vermemeleri için halka bu politikaları sürekli anlatmamız gerekiyor. Halkımızın bunun farkına varması ve her anlamda kendisini örgütlemesi ve kendisini savunması gerekir. Türk devleti kolay bir düşman diyemeyiz ancak bizler de zayıf bir halk değiliz. Örgütlülük, güç ve irademiz var. Toprağımızı savunmak için fedakarlık yapmaya hazırız. Türk devletinin topraklarımıza geçme hakkı yok. Yıllardır halkımızla birlikte büyük emeklerle toplumumuzu oluşturuyoruz” dedi.

“Diyalog kapılarımız açık”

Suriye krizinin çözümünün siyasi diyalog olduğunu sözlerine ekleyen Menal Hac Elî, son olarak şunları söyledi:

“Demokratik Suriye Meclisi olarak siyasi krizin çözülmesi için bir çaba içerisindeyiz. Bu sorun çözülmezse işgalcilerin gözü hep topraklarımızda olacak. Diyalog kapılarını açtık ve Suriye halkının her bir devletin elinde oyuncak olmasını istemiyoruz. Çözümün demokrasi temelleri üzerinde bizim topraklarda olması gerekir. O zaman topraklarımızı tüm saldırılardan koruyabiliriz.”

 

/Roj Hozan – Nujinha- Kamışlo/