Minbic: Kadın, Sanat ve Edebiyat Festivali

Minbic’te Çerkes, Arap, Türkmen ve Kürt kadınları ortak “Kadın, Sanat ve Edebiyat Festivali” düzenledi. Ulusal kıyafetleriyle festivale katılan kadınlar, kültürlerini ve dillerini sahiplenme ve geliştirmeyi her koşul altında sürdüreceklerinin mesajını verdi.

Fırat nehrinin bereket tanrıçası Atargatis’tin kenti Minbic, IŞİD’ten özgürleştiği gün kadınların kendilerine zorla giydirilen kara çarşafları zılgıtlar eşliğinde yaktığı görüntülerle hafızamıza kazınmıştı.

Çerkes, Arap, Türkmen ve Kürt halkının ortak yaşam kenti olan Minbic, siyasi ve askeri pazarlık konusu olarak çoğu kez gündeme girse de, IŞİD’ten sonra bu kentte inşa edilen yaşam, kadınların kentin kalbine nüfus eden yaşama katılımı da haberlere konu olmayı sürdürdü.

 Arap, Kürt, Türkmen ve Çerkes kadınlardan ortak festival

 Minbic meydanında IŞİD tarafından recm edilerek öldürülen Zehra Eceylo, zulme boyun eğmeyen kadınların simgesi haline geldi ve kadınlar IŞİD esaretinden kurtuluşlarını ve özgürlükle olan buluşmalarını her yıl farklı etkinliklerle kutluyor.

Bu yıl da Arap, Kürt, Türkmen, Çerkes kadınların ortak organizasyonu ile Kadın, Sanat ve Edebiyat Festivali’nin üçüncüsü düzenlendi. “Kadın Sanat ve Yaratıcılığın Kaynağıdır” sloganıyla iki gün boyunca devam eden festival renkli gösterilere sahne oldu.

 El yapımı ürünler sergilendi 

Suriye Kadın Meclisi ve Kongra Star Kadın Hareketi temsilcilerinin de hazır bulunduğu festivale Derazor, Raqa ve Tapqa’dan da birçok kadın katıldı. Ulusal kıyafetleriyle festivale katılan kadınlar kültürlerini ve dillerini sahiplenme ve geliştirmeyi her koşul altında sürdüreceklerinin mesajını verdi. Halklar arasında bir kültürel buluşma rolü gören festivalin ilk gününde Arap, Kürt, Türkmen ve Çerkes halk oyunları oynandı. Tiyatro gösterimlerinin yanı sıra festivalde kadınların el yapımı ürünleri de sergilendi.  

Sanatçı Nergis Botan sahne aldı

Festivalin son günü olan bugün de sanatçı Nergis Botan sahne alarak Kürtçe ve Arapça şarkılar seslendirdi. Ajansımıza festivale ilişkin konuşan sanatçı Nergis Botan, Kuzey Doğu Suriye’de kadınlar öncülüğünde bu tür etkinliklerin yaygınlaştırılarak sürdürülmesi gerektiğini belirtti. Nergis, “Kültür ve dilin temsilcisi ve koruyucusu kadındır. Kültürün gelecek tüm nesillere aktarılmasını sağlayacak olan da kadındır. Bu yüzden kadınların organize ettiği festival gibi kültürel etkinlikler hem bir arada yaşamayı seçen halkları kültürel olarak buluşturuyor, hem de bir kaynaşmaya yol açıyor. Bu tür etkinliklerin devam ettirilmesini temenni ediyorum” dedi. 

 Festival başarılı performanslarıyla etkinliklere katılan gruplara plaket verilmesiyle son buldu.

https://jinhaagency.com/tr/tum-haberler/content/view/3632