MKG: Evrim Alataş’ın gösterdiği ışık bize rehber oldu

Gazeteci-yazar Evrim Altaş’ın ölümünün 14’üncü yılına ilişkin açıklama yapan MKG, “Onun özgürlük ve adalet yolunda gösterdiği ışığın bize rehber olacağını bir kez daha yineliyoruz” dedi.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG), kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren gazeteci-yazar Evrim Alataş’ın ölümünün 14’üncü yıldönümünde açıklama yaptı. Özgür Basın’ın sesi olan Alataş’ın mirasının unutulmayacağının belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Özgür düşüncenin ve kalemin cesur sesi Evrim Alataş’ı, aramızdan ayrılışının 14’üncü yılında saygı ve özlemle anıyoruz. Meletî’nin Argan (Akçadağ) ilçesine bağlı Gölpınar köyünde doğan Alataş, gazetecilik ve yazarlık hayatı boyunca özgürlüğün, adaletin ve insan haklarının savunucusu olmuştur. 1994 yılında gazeteciliğe adım atan Alataş, Yeni Politika, Demokrasi, Özgür Bakış ve Ülkede Özgür Gündem, Evrensel, BirGün ve Özgür Politika gibi gazetelerde muhabirlik ve editörlük yaparak mesleğinde derin izler bıraktı. ‘Mayoz Bölünme Hikâyeleri’ ve ‘Her Dağın Gölgesi Deniz’e Düşer’ adlı eserleriyle edebiyat dünyasında da önemli bir yere sahiptir. Kurdistan’da yaşanan savaşın trajikomik öykülerini derleyen Evrim, bölgenin acılarını ve umutlarını dile getirirken, ‘Min Dît’ filmiyle de sinema dünyasına katkıda bulundu.

KALEMİNİ BIRAKMADI

Kanserle mücadelesinde bile kalemini ve mücadelesini bırakmayan Alataş, 12 Nisan 2010’da Amed’de hayata gözlerini yumdu. Ancak düşünceleri, yazdıkları ve mücadelesi, bugün de bizlere ilham vermeye, yol göstermeye devam ediyor. MKG olarak, Evrim Alataş’ın mücadelesini ve mirasını unutmayacağımızı, onun özgürlük ve adalet yolunda gösterdiği ışığın bize rehber olacağını bir kez daha yineliyoruz.”

 

/MA/