‘Nûjiyan’ belgeseli 28 Mayıs’ta gösterime giriyor

Hazırlıkları 2019’da başlayan ve 2021’de de tamamlanan “Nûjiyan” belgeseli, gösterime giriyor. İlk olarak Şengal’de gösterime girecek olan film, daha sonra tüm Rojava’da izleyicisiyle buluşacak.

Yönetmenliğini Jinda Asmen’in üstlendiği “Nûjiyan” belgesel filminin kurgusu Zinarîn Zinar tarafından yapılırken, oyunculuğunu ise Ferîde Zade yaptı. Belgesel, gazeteci Nûjiyan Erhan’ın mücadelesini anlatıyor. Nûjiyan Erhan 3 Mart 2017’de Şengal’in Xanesor beldesinde Roj Peşmêrgelerinin saldırısında ağır yaralandı ve 22 Mart 2017’de Kuzey ve Doğu Suriye’nin Hesekê kentinde yaşamını yitirdi.

Görünmeyen acıların sesi oldu

Nûjiyan Erhan, devrimci bir kadın ve Kürt bir gazeteciydi. Özgürlük için mücadele etmekten hiç vazgeçmedi. “Nûjiyan” belgeseli Nûjiyan’ın gözünden Êzidî halkının yaşadığı savaş, acı, zorluklar anlatılıyor. Öte yandan bu belgesel devrimci kadınları temsil ediyor. Nûjiyan Erhan Şengal halkının görünmeyen acılarının sesi oldu.

28 Mayıs’ta gösterime girecek

“Nûjiyan” belgeseli 28 Mayıs’ta saat 16.00’da Şengal’in Xanesor beldesinde gösterime girecek. Öte yandan 29 Mayıs’ta saat 16.00’da Şengal ilçelerinde gösterime girecek. Şengal’in ardında da ise tüm Rojava Kürdistan’ında seyircisiyle buluşacak. 22 Haziran’da ise yaşamını yitirdiği Kuzey ve Doğu Suriye’nin Hesekê kentinde 17 Haziran saat 17.00’de gösterime girecek.

/NûJînha-Jinhaagency.com/