Rojava’da 25 Kasım programı açıklandı

 Kuzey ve Doğu Suriye’de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında bir dizi etkinlik yapılacak. Kadınlar “Devlet ve erkek zihniyetinin her türlü şiddetine karşı…

Jin, jiyan, azadî” sloganıyla alanlara çıkacak. Kuzey ve Doğu Suriye’de Kadın Hareketleri ve Örgütleri Ortak Eylem Platformu, Qamişlo kentinde bulunan 12 Mart Stadyumu’nda 25 Kasım’a dair basın açıklaması gerçekleştirdi. Onlarca kadının katıldığı açıklama platform üyesi Rihan Loqo tarafından okudu.

‘Kadınların mücadelesini yükselteceğiz’

Erkek-devlet şiddeti sonucu yaşamını yitiren tüm kadınları anan Rihan Loqo, “Dominik Cumhuriyeti’nde faşist diktatörlüğe karşı ayaklanan ve vahşice katledilen Mirabel kardeşler, şiddete karşı mücadelenin kıvılcımları oldu. Önde gelen kadınların (Rosa Luxemburg, Sakine Cansız, Jina Emini, Nagihan Akarsel, Jiyan Tolhildan, Zeyneb Sarûxan, Hind ve Saada, Hana Al-Sagir, Delal Nurheq, Rûken Jiyan) mücadelesini yükselteceğiz” dedi.

‘Kadın direnişi ile büyük zafere ulaşacağız’

Kadına yönelik şiddetle mücadele gününde kadına yönelik şiddetin her türlüsünü reddettiklerini belirten Rihan Loqo, “Platform olarak işgalci Türk devletinin kadınlara yönelik bu ihlallerini kınıyoruz. Şiddete karşı kararlılığımızın, mücadelemizin ve direnişimizin en üst düzeyde olacağını vurguluyoruz. Her türlü şiddete, baskıya, işgale ve soykırıma karşı alanlarda olacağız. Bugün bu tarihi alanları kadınların ortak mücadelesine dönüştürmeliyiz. Kadın direnişinin ve örgütlenmesinin gücüyle tüm insanlık adına büyük bir zafere ulaşacağız” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından 25 Kasım etkinlikleri paylaşıldı. Etkinlik programında şunlar yer alıyor:

* 12 Kasım’da “Devlet şiddetinin her türlüsüne ve erkek zihniyetine karşı… Jin Jiyan Azadî” sloganıyla kampanyamıza başlıyoruz.

* Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün önemine yönelik özel seminerler düzenlenecek.

* Ortadoğu ve bölgesel düzeyde sosyal paylaşım sitelerinde tartışmalar yapılacaktır.

* Kitlesel mitingler düzenlenecek.

* Kadın hareketleri ve örgütleri kendi özel programlarına göre farklı etkinlikler düzenleyecek.

* 14-17 Kasım tarihlerinde köy, ilçe ve il düzeyinde topluma yönelik seminerler verilecek.

* 18-20 Kasım tarihleri arasında erkeklere yönelik seminerler verilecek.

* 22-23 Kasım tarihlerinde ilçe yürüyüşleri ve erkek yürüyüşleri yapılacak.

* 24 Kasım’da Zoom üzerinden küresel düzeyde İngilizce panel yapılacak.

* 25 Kasım’da kanton düzeyinde kadın sloganları ve renkleriyle toplu mitingler yapılacak.

 

/Kaynak: jinhaagency1.com/