Şair Maya Angelou: ABD’de İlk Kez Bir Siyah Kadın 25 Cent’lerde

ABD’li şair ve insan hakları aktivisti Maya Angelou, ülkede 25 cent’lik madeni paralara resmi basılan ilk siyah kadın oldu. 2014’te 86 yaşında ölen Angelou, bir başkanlık yemin töreninde ilk kez şiir okuyan kadın olmuştu.

ABD Hazine Bakanlığı ‘American Women Quarters’ (Çeyrek Dolarlarda Amerikalı Kadınlar) programı kapsamında bir astronot, bir kabile lideri ve bir oyuncuya da 25 cent’lerde yer verecek.

Ülkenin ilk kadın Hazine Bakanı Janet Yellen, Angelou’nun figürünün yer aldığı madeni paranın piyasa sürülmesiyle ilgili açıklamasında, ”Paralarımızı yeniden her tasarladığımızda ülkemiz hakkında bir şeyler söyleme; değer verdiklerimizi ve toplum olarak nasıl ilerlediğimizi anlatma şansımız var” dedi.

25 cent’lerin üzerinde Angelou, doğan güneş ve uçan bir kuş figürünün önünde kollarını açmış olarak resmedildi. Hazine Bakanlığı bu tasarımın Angelou’nun şiiri ve yaşam biçimini simgelediğini belirtti.

Dört simge kadın

 

Paranın ön yüzünde ise ABD’nin ilk başkanı George Washington’un resmi bulunuyor. Hazine Bakanlığı önümüzdeki dört yıl içinde 20 adet 25 cent’lik daha çıkaracak. Bu paralarda ülkenin tarihinde önemli yeri bulunan kadınların tasvirleri yer alacak.

Bu yıl çıkarılacak çeyrek dolarlarda ülkenin ilk kadın astronotu Sally Ride, ilk Cherokee lideri ve yerli hakları savunucusu Wilma Mankiller ve Hollywood’daki ilk Çin kökenli Amerikalı film yıldızı kabul edilen Anna May Wong’a da paraların arka yüzünde yer verilmesi planlanıyor.

/bbc/