TJA’dan kadın ve çocuklar için dayanışma çağrısı

TJA, deprem bölgesindeki kadın ve çocukların ihtiyaçlarının gözetilmesi gerektiğini belirterek, dayanışmanın büyütülmesi çağrısında bulundu. 
Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad -TJA), deprem bölgesindeki çocuk ve kadınlarla dayanışma çağrısı yaptı. Yapılan yazılı açıklamada, başta kadınlar olmak üzere tüm halkın seferberlik ruhuyla büyük bir dayanışma içeresinde olduğu belirtilen açıklamada, devletin sorumluluğunu yerine getirmediği vurgulandı.
İKTİDAR DAYANIŞMAYI ENGELLİYOR
Afet ve savaşların, kapitalizmin doğurduğu bir sonuç olduğuna işaret edilen açıklamada, “Bu bağlamda, afetler karşısında devletlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Yaşanan bu felaket karşısında devlet sorumluluğunu yerine getirmediği gibi bunu halka bir kader olarak kabul ettirmeye çalışmaktadır. AKP-MHP iktidarı, afetten etkilenen halkı ‘provokatör‘ olarak suçlayarak, haklı tepkilerini şiddet, tehdit ve sansürle bastırmaya çalışmaktadırlar.  İktidar, yıllardır halktan topladığı deprem vergilerinin nereye harcandığını ortaya koyamadığı gibi, toplumsal dayanışmayı engelleyerek halkın üzerine çökmektedir. İktidarın doğallığında yapması gereken yükümlülükleri yerine getirmemekle birlikte, oluşan büyük toplumsal dayanışma ve duyarlılığı da baskıyla engellemektedir” denildi.
 ‘KADIN VE ÇOCUKLARA HASSAS DAVRANILMALI’
Depremden kaynaklı can kayıplarının yanında psikolojik, sosyolojik ve ekonomik yıkımların da beraberinde geldiğine vurgu yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Bilindiği üzere afetlerden kadın, çocuk ve hassas gruplar daha fazla etkilenmektedirler. Bu durumla başa çıkma mekanizmalarındaki değişkenlik ve farklılıklar nedeniyle de derin bir travma yaşamalarına sebep olabilmektedir. Özelikle kadınlar afetlerde, fiziksel, cinsel, psikolojik şiddet ve istismarla karşı karşıya kalabilmekte, güvenlik sorunları yaşayabilmektedirler. Afetin ilk evresinde şok durumuna bağlı olarak erken doğumlar olabilmekte, lohusa kadınların yetersiz beslenmeleri oluşabilmektedir. Yine yakınlarını kaybeden çocuklar derin bir travma yaşayabilmektedir. Bütün halkımızı derinden etkileyen bu depremde başta kadınlar, çocuklar, yaşlılar, engelliler ve tüm hassas grupların ihtiyaçlarının gözetilmesi gerekmektedir. Deprem bölgelerinde başta barınma sorunu olmak üzere olası salgın hastalıkların önüne geçmek için hijyen malzemelerinin teminini sağlamak ve özellikle barınma ve lavabo sorunu ihtiyacının hızlıca giderilmesi çok önemlidir.
DUYARLILIK ÇAĞRISI
TJA olarak tüm kadın örgütleri, platformları, STK ve aktivistleri sahiplenmeye çağırıyoruz. İlk günden itibaren halkımızın yanında ve yaşadıkları sorunların takipçisi olarak dayanışmamızı büyüterek birlikte olmaya devam edeceğiz.”

 

/MA/