Newaya Jin Mayıs sayısı çıktı

Avrupa’da yayın yapan aylık kadın gazetesinin 230. sayısı, kapitalist sistemin özelde de Türk devletinin saldırılarına karşı Kürt kadınlarının direnişini “bu topraklar karanlığa yenilmez” başlığıyla manşete taşıdı.

Ortadoğu’da 3. Dünya Savaşı’nda son gelişmeler, sistem krizi ve çözümleri, bir özel savaş aracı olarak Hüda-Par, 31 Mart yerel seçimlerinin kadınlar açısından sonuçları, Kürt dil bayramı, Kürdistan’dan ve dünyadan direnişçi annelerin portreleri, 1 Mayıs, Mayıs ayı şehitleri, özgür basına yönelik saldırılar gazetenin sayfalarına taşınan temel gündemler oldu.

Gazetenin yazarlarından Ruşen Samsat, “Ortadoğu kendi tarihsel gerçekliği ile çıkış yapabilecek mi?” sorusunu manşete çektiği yazısında, son olarak İsrail-İran restleşmesiyle gündeme yeniden oturan 3. Dünya Savaşı krizini ele aldı.

BİR ÖZEL SAVAŞ ARACI OLARAK HÜDA-PAR

Ayşe Acar Başaran ise, Hüda-Par’la yeniden devreye koyulan özel savaş politikalarını “siyaset maskesiyle 90’lar karanlığı’ başlığıyla irdeledi. Başaran, “kadın düşmanı, Kürt düşmanı olan, bizi 90’ların karanlığına geri döndürmeye çalışan bu anlayışa vereceğimiz en büyük cevap, daha fazla örgütlenmektir. Bunun için gereken güç, kadın özgürlükçü paradigmamızda saklıdır” dedi.

SEÇİMLERİN KADINLAR AÇISINDAN SONUÇLARI

31 Mart yerel seçimlerinin kadınlar açısından sonuçlarını Ruşen Seydaoğlu, Yüksel Genç analiz etti. Kürtler, özelde de Kürt kadınlarının hiçbir zaman seçimlere sadece ‘katılan’ olmadığını belirten Seydaoğlu, asıl amacın kadın öncülüğünde demokrasi kültürü ve demokratik toplum sistemini inşa etmek olduğunun altını çizdi.

Seçimlerde kadınların temsil düzeyini kıyaslamalı verilerle ortaya koyan Yüksel Genç ise makalesinde, merkezi, muhafazakâr ve eril karakterli rejim karşısında yerellerde önemli sayıda kadın belediye başkanının varlığının her şeyden önce sistem için büyük bir kırılma anlamına geldiğini kaydetti. Sultan Gülsün ise, seçimin ardından kadından kentler konusunu ekoloji bağlamında ele aldı.

Kürtçe sayfalarda ise seçim gündemini Çınar belediye Eşbaşkanı Semra Akyüz değerlendirdi.

MÜCADELE EMEKÇİSİ BİR ANNE: YADÊ FEWZÎ

Newaya Jin’in bu ayki sayısında 40 yıllık mücadele emekçisi bir kadının, bir şehit annesinin portresini de okuyacaksınız. Nilay Egeli, Rojavalı Yadê Fewzî’nin hayat hikayesini “Yadê Fewzî bir öğretmen; analığın bilgeliğini geleneksel rollerin sınırlarını aşarak toplumsal kılan. Yadê Fewzî bir model, mücadelenin 40 yıllık emekçisi; özgürlük öğretisini ab-ı hayat bilerek varoluşunu onunla bir kılan, ondan damla damla süzülürcesine dönüşen bir kadın” sözleriyle kaleme aldı.

Portre sayfasında ise, dünyadan direnişçi bir anneye yer verildi. Fidan Yıldırım, Arjantin’de kayıpların mücadelesini verirken kendisi de kaçırılarak katledilen Esther Ballestrino’yu anlattı.

8 MART’LAŞAN 1 MAYIS’LARA

Gazete yazarlarından Heja Zerya, Demokratik modernite paradigmasına dayanan yeni sosyalizm anlayışının kadın özgürlükçü karakterine işaret ederek 8 Mart’laşan 1 Mayıs’ı yazdı. Haskar Kırmızıgül de, Demokratik Modernite Akademisi ve Kadınlar Geleceği Örüyor ağının yaptığı ortak eğitimde kadınların sınırların ötesinde yakaladıkları ruhsal birlik, yoldaşlık duygusu ve düşünce ortaklığını konu aldı.

GURBETELLİLERİN İZİNDEYİZ

23 Nisan’da Medya Haber ve Sterk tv stüdyolarına yapılan baskını gazeteci Roni Eylem yazdı. “Televizyon ekranları neden kırılır, yayın odalarının kabloları niye kesilir, sunucuların kostümleri hangi sebepten ötürü paramparça edilir? Sormak istiyoruz; tüm bunların ardında hangi pazarlıklar var?” sorusunu yönelten Roni Eylem, “Apê Musaların, Gurbetellilerin, Nujiyan Erhanların izinden yürümeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

ŞİRİN ELEMHULİ UNUTULMADI

Kürtçe sayfalarda Beritan Zagros Erdoğan’ın Irak ve Başure Kurdistan ziyaretlerinin amacını analiz etti. Zilan Vejin, Şirin Elemhuli şahsında Mayıs ayı şehitlerini andı.

ANADİLDE ÖRNEK BİR EĞİTİM SİSTEMİ: ROJAVA

Kürt Dil Bayramı dolayısıyla gazete, toplumsal sistemini, eğitim sistemini anadil üzerinden örgütleyen Rojava modelini sayfalarına taşıdı.  Cizîrê Kantonu Eğitim Bakanlığı Eşbaşkanı, Gulistan Mihemed Smaîl, Rojava devrimiyle birlikte hayata geçen anadilde eğitim sisteminin çocukların gelişimi ve toplumsal yaşama pozitif etkilerini anlattı.

GEN TEKNOLOJİSİ İLE DOĞA HEDEFLENİYOR

Kürtçe ekoloji sayfasında Dengir Güneş, kapitalist sistemin gen teknolojisi adı altında insan ve doğa karşısında nasıl karşıt bir rol oynadığına dikkat çekti.

BİŞENG VE SARA

Kürtçe portre sayfasında Berjin Tekoşer, eşitlik ve barış tanrıçası Puduhepa’yı anlattı.

Anı sayfasında ise, 28 Temmuz 2023’te Medya Savunma Alanları’nda şehit düşen Bişeng Brûsk (Rojda Bilen) ve Sara Hogir’in (Gülsün Silgir) anısına yazıyı Sitî Jiyan Mak kaleme aldı.

Sayının tümüne newayajin.net adresinden ulaşılabilir.

 

/ANF/