Barış Anneleri: AKP iktidarının kaybetmesi anlamlı bir Anneler Günü hediyesi olacaktır

Her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanıyor. Bu yıl 14 Mayıs seçimlerine denk gelen bu günde tablo yine anneler için renkli değil. Cumartesi Anneleri, kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak, katledilenlerin ise faillerinin bulunup hesap sorulması için adalet mücadelesini sürdürürken,  Kürt sorunundan kaynaklı 40 yılı aşkın süredir devam eden çatışma ortamında çocuklarını kaybeden annelere ise, ülkedeki hukuksuzluk nedeniyle her yıl onlarcası eklendi. 

 Barış Annesi Emine Erbek, Adalet Nöbeti eylemcisi Kumri Akgül ve Cumartesi Annesi Hanım Tosun, bu yıl kendilerine verilecek en büyük hediyenin AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs seçimlerinde gitmesi olacağını belirtti.

 ANNELER GÜNÜ YOK 

Cumartesi Annesi Hanım Tosun, annelerin de seçim için alanlarda çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, mevcut iktidarın annelerde huzur bırakmadığını dile getirdi. Adaletin olmadığı bir ülkede annelerin de mutlu olamayacağını dile getiren Tosun, “Bir anne ailesiyle, evlatlarıyla bir sofrada oturduğu zaman mutlu olur. Şuan hiç kimse mutlu değil. Ama ne kadar baskı uygularsa uygulasınlar geri adım atmayacağız. Seçim yaklaştı, Kürt gazeteciler gözaltına alındı; seçim yaklaştı, Kürt hukukçuları tutuklandı; seçim yaklaştıkça evler basıldı, insanlar gözaltına alındı. Geri adım atılıyor mu? Hayır. Kimse geri adım atmıyor. Annelerin mücadelesiyle bu ülkeye adalet gelecek. Binlerce insan cezaevlerinde hücrede tutuluyorlar. Anneleri nasıl Anneler Günü’nü kutlayacak? Bize göre Anneler Günü yok” diye belirtti.

 ERDOĞAN’IN GİDİŞİ HEDİYE

 Bu yıl Erdoğan’ın iktidardan gitmesinin kendisi için en büyük hediye olacağına dikkat çeken Tosun, “Erdoğan bize bugüne kadar hiçbir şey yapmadı. Sadece Kürt liderlerini cezaevine attı, Kürt siyasetçileri, gazetecileri cezaevlerine koydu” dedi.

 BU ÜLKEDE ANNELER DİRENİYOR 

 Bir yıl boyunca cezaevindeki çocukları için adliye binaları önünde Adalet Nöbeti tutan annelerden Kumri Akgül de, annelerin Anneler Günü’nü kutlayarak, “Cezaevlerinden 75 cenaze çıktı. Artık vicdanımız tahammül etmiyor, çocuklarımızın üzerindeki işkence kabul edilemez. Adalet nöbeti annesiyim. Ne olursa olsun çocuklarımız için direneceğiz” ifadelerini kullandı.

Artık kimsenin evlat acısı çekmesini istemediklerini dile getiren Akgül, “Yüzlerce kemik kaldırım altında. Anneler nasıl o kemikleri unutsun? Unutamaz ki. O anne cennette bile olsa ona cehennem olur. Ne zaman ki çocuklarımıza kavuşursak o zaman Anneler Günü olur” dedi.

 İKTİDARIN GİDİŞİ YAKIN

 AKP-MHP iktidarını “faşist” olarak nitelendiren Akgül, bu “faşist” düzenin bitişine sayılı günler kaldığını söyledi. Annelere çağrıda bulunan Akgül, şöyle dedi: “Beyaz tülbentlerinizi sakın çıkarmayın çünkü beyaz tülbentten korkuyor bu iktidar. Beyaz tülbent bizim sembolümüzdür. Bu yıl, seçim ve Anneler Günü aynı güne denk geldi. 14 Mayıs’ta başarımızı ve bu iktidarın gidişini kutlayacağız. Asıl o gün bizim günümüz olacak.”

 ÜLKEDE ADALET YOK 

 Barış Annesi Emine Erbek ise, bu iktidarın yüzünü 15 yıldır verdiği mücadelede daha yakından gördüğünü belirterek, mevcut iktidarın en büyük zorluğu annelere yaşattığını vurguladı. Bu ülkede adaletin kalmadığının altını çizen Erbek,  “Biz ne kadar ‘kardeşlik’ dediysek,  iktidar ‘ölüm’ dedi. Ölüm çözüm değil. Barış olursa ancak insanlar kazanır” diye belirtti.

 EMİNE ŞENYAŞAR

 Riha’nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar’ı hatırlatan Erbek, yıllardır adliye önünde direndiğini belirterek, ekledi: “Sarayın olduğu yerde Adalet olur mu? Tabi ki olmaz. Bizler Anneler Günü görmedik. Ne zamana kadar böyle sürecek yeter artık. Bu faşist iktidar önceden hırsızlık yapıyordu, şuanda insanlarımızı gözümüzün önünde öldürüyor.”

                /Mezopotamya Ajansı/