Gazeteci Alagaş: Kadının kalemini kırmaya zulmün gücü yetmeyecek

Geçtiğimiz günlerde tutuklanan JINNEWS Haber Müdürü Safiye Alağaş gönderdiği mesajda, “Bilinsin ki hiçbir baskı ve zulmün, kadının kalemini kırmaya gücü yetmeyecek. Bizler gazeteciyiz, gazetecilik yapmaya devam edeceğiz” dedi. 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 8 Haziran’da 20’si gazeteci 22 kişi polislerce evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. 8 günlük gözaltı süresinden sonra 15 Haziran’da adliyeye çıkarılan JINNEWS Haber Müdürü Safiye Alağaş, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, Xwebûn Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, Mezopotamya (MA) Ajansı Editörü Aziz Oruç, Ömer Çelik ile Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Neşe Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin çıkarıldıkları mahkemece “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla tutuklandı.

 ‘GAZETECİLİK YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ’ 

 JINNEWS Haber Müdürü Safiye Alağaş tutulduğu Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nden mesaj gönderdi. Alağaş’ın mesajı şöyle: “Öncelikle bizler çok iyiyiz, moralimiz çok iyi. İcra ettiğimiz gazetecilik mesleğimiz suç sayılarak tutuklandık ama bilinsin ki hiçbir baskı ve zulmün, kadının kalemini kırmaya gücü yetmeyecek. Bizler gazeteciyiz, gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Bizlere destek veren herkese çok teşekkür ederiz. Özgür günlerde buluşmak dileği ile…”

 

/MA/