Hasta kadın tutsakların durumu ağır

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, “F Oturumu” eyleminin 571’incisini dernek binası önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, İzmir Aliağa 3 No’lu T Tipi Cezaevi’ndeki yüzde 94 engelli ağır hasta tutsak Ali Kurban’ın sağlık durumuna dikkat çekildi.

İHD üyesi Mukaddes Şamiloğlu, deprem bölgesindeki 70 cezaevinde bulunan tutsaklara ilişkin hala devletten resmi bir açıklama yapılmadığını söyledi. İzmir Aliağa 3 No’lu T Tipi Cezaevinde bulunan yüzde 94 engelli hasta tutsak Ali Kurban’ın durumuna dikkat çeken Şamiloğlu, 28 yıldır tutsak olan Kurban’ın kronik böbrek yetmezliği, kalp, hipertansiyon, tüberküloz, mide ülseri hastası olduğunu ve 22 Şubat’ta kalp krizi geçirerek ameliyat edildiğini hatırlattı.
Kurban’ın düzenli olarak bakıma ve tedaviye ihtiyacı olduğunu kaydeden Şamiloğlu, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK), Kurban için  “cezaevinde kalabilir” raporu verdiğini kaydetti. Şamiloğlu, bu ağır tabloya rağmen cezaevinde tutulmasının Kurban’ın sağlık ve yaşam hakkına ağır tehdit oluşturduğunu belirterek, Kurban’ın serbest bırakılması çağrısını yaptı.

ANKARA

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, eylemlerinin 443’üncü haftasında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde bir araya geldi. Eylemde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü haftası nedeniyle, hasta kadın tutsakların durumuna dikkat çekildi.
İHD Hapishaneler Komisyonu Eş Sözcüsü Nuray Çevirmen, “Hasta mahpuslar sağlık hakkına yeterince erişemiyorlar. Üçlü protokolden kaynaklı olarak birçok aksaklık, sağlığı tehdit eder nitelikte uygulamalara neden olmaktadır. Kelepçeli muayene, sağlıksız tek kişilik ring araçlarıyla sevkler, yapılmayan ya da aksatılan hastane sevkleri ve daha birçok etkenin yanı sıra 24 saat acil tıp hizmeti zorunlu olan hapishanelerin bunlardan yoksun olması gibi nedenler sağlığa erişimin önündeki engellerdir. Hasta ve ağır hasta mahpuslar infazları ertelenmediği için tahliye olamıyor ve mahpusların İdare Gözlem Kurulu kararlarıyla da koşullu salıverilme ve denetimli serbestlik hakları da ihlal ediliyor. Hasta mahpusların haklarının korunmasını garanti altına alan yasalara ve uluslararası sözleşmelere de uyulmuyor, hakları ihlal eden kamu görevlileri hakkında da cezasızlık politikasının hakim olması ihlalleri süreklileştirmektedir” dedi.
Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde 14, Kayseri Kadın Kapalı Cezaevi’nde 15, Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’nde 2, Afyon E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 olmak üzere İç Anadolu Bölgesinde 32 Kadın hasta tutuklu bulunduğuna dikkat çeken Çevirmen, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutsakların isimlerini ve hastalıklarını şöyle sıraladı:

“Fadik Adıyaman: İki kez rahim ameliyatı oldu. Anal fistül ameliyatı olması gerekiyor. Tiroid hastası, midede polipler var.

*Pınar Tikit: Beyinde araknoid kist var. Kist şu an 8 cm, bayılma, kriz şeklinde ataklar yaşıyor. Kist 10 cm olduğunda risklere rağmen cerrahi müdahale zorunlu olacak.

*Rihan Kavak Özbek: Kas ve sinir erimesi var. Astım hastası. Zehirli gautr teşhisi konuldu, ameliyat oldu. Bel fıtığı var. Göğüslerinde kitle var, yılda bir kez momografi çektiriyor. Panik atak rahatsızlığı bulunmaktadır.

*Ayşe Topçu: Ciğerinde ve sırtında şarapnel parçaları var. En ufak bir soğuk aldığında, üşüttüğünde nefes alıp verme güçlüğü çekmekte, nefes darlığı sorunu yaşamakta, bazen kramp girmekte, soğuk algınlığında öksürük esnasında ciğerinin kasıldığını hissetmekte, sırtında etkisinin ise sinirlere geldiği için kollarında uyuşma oluşmakta, elinden geldikçe parçaların hareket etmemesi için dikkat etmektedir.

*Bermal Birtek: Kalp hastası.

*Dilek Hatipoğlu: Kalça kemiği rahatsızlığı (Bursit) hastalığı var. Ayrıca Vertigo hastasıdır.

*Elif Çetinbaş: Rozasea (gül) hastalığı var. Guatr hastasıdır. Bel fıtığı hastasıdır ve 2020’de ameliyat oldu.

*Gülşan Adet: Kronik anklikozan spondolit (eklem iltihaplanması) ve ülser rahatsızlıkları bulunmaktadır. 2021 Haziran ayında çekilen MR sonucunda beyninde damar tıkanıklığı tespit edildi. Boyun fıtığı, boyun düzleşmesi ve bel fıtığı mevcut.

*Nilüfer Şahin: Aşırı unutkanlık ve ellerde titreme var. Ayrıca hipertiroid hastasıdır ve tedavisi devam ediyor.

*Nedime Yaklav: Böbrek hastası. Ayrıca guatr, alerji ve yüksek tansiyonu hastalıkları var.

*Özge Özbek: Beynindeki tümör nedeniyle ameliyat oldu.  3 ay erteleme aldı ancak tekrar hapishaneye konuldu. Beyin tümörleri hala mevcut. Hapishanede kalamaz raporu var.

*Sabite Ekinci: Hepatit B taşıyıcısıdır. Karaciğerde yağlanma var. Eklem romatizması, kemik erimesi, kalpte ritim problemi (Taşikardi), migren, kronikleşmiş mide ve bağırsak problemleri var.

*Selver İspir: Kalp hastası

*Zeynep Bingöl: Tansiyon hastası.

KAYSERİ KADIN KAPALI CEZAEVİ

Çevirmen, Kayseri Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki hasta tutsaklar hakkında da şu bilgileri paylaştı:

“Dicle Bozan: Bir bacağı kesik olup diğer bacağında şarapnel parçaları vardır. Bağırsakları parçalanmış olup dışarıda olan bağırsaklar için kolostomi torbası takılıdır.  Ayrıca migren atakları var ve epilepsi hastalığından ötürü sürekli bayılmalar yaşamaktadır.

*Dilşad Şengül: Yaralanmadan kaynaklı kalp ve akciğerlerde çok büyük zedelenmeler var, yemek borusu parçalanmış, sağ akciğerinin yarısı çalışmıyor. Yemek borusunda cep oluştuğundan, yemek yerken zorlanıyor yutma güçlüğü çekiyor. Kaburgalarına gelen patlayıcı madde kana karışmış, kalbe doğru ulaşarak vücudun kalp üzerindeki seviyesinden yani baş, boyun ve kollardan kalbe dönen kirli kanı taşıyan ana toplar damara VENA KAVA SUPERİOR’u yırtmış, bu damar dikilmiş, aort damarının çevresinde virüs boşluğunda ve akciğerde şarapnelleri hala mevcut. Sağ kolundan şarapnel parçalarının sinirlerine isabet ettiğinden hareket kısıt sorunu var ve gittikçe ilerliyor, kaslarda sıkışma var, sağ kolunu kaldıramıyor. Serçe, orta ve yüzük parmağı kesilmiş.

*Gülazer Akın: Yumurtalıklarında kist var. Ayrıca mide ülseri sorunları da var.

*Gülgeş Tatlı: Sara hastası, 5-6 ayda bir atak geçiriyor ve bayılıyor. Sol kolunda pıhtılaşma var ve çok ağrı yapıyor. Kolunda mermi ve şarapnel var, kemik yapısı yok. Sırtında, ayağında, karnında mermi ve şarapnel parçaları var. Doktorlar tarafından ameliyat olması gerektiğini ancak bünyesi kaldıramayacağı söylenmiş. Sadece kan tahlilleri yapılıyor.

*Hacer Halil Yusuf: 25 yıldır hapishanede, bağışıklık sisteminde sorun var. Memesinde sorun var hastalık ilerliyor.

*Jiyan Ay: Bel fıtığı var, bacakları ise zaman zaman tutmuyor.

*Medya Aslan: Nefes darlığı, ileri derecede astım hastası ayrıca bel fıtığı var.

*Muhlise Karagüzel: Şeker hastası, yüksek tansiyon hastası, astım hastası ve bu hastalıklarına dair raporları bulunmaktadır. Bel fıtığı olduğundan yürüme ve hareket etmekte sorunlar yaşıyor ve böbreklerinden dolayı da sancılar çekmektedir. Yüksek şekerin gözüne vurmasından dolayı gözü iyi görmemektedir. Kalp hastası ve yakın zamanda kalp krizi geçirmiştir.

*Naime Encü: Bir gözünde katarakt var. Bir gözünde tümör çıkmış, ameliyat olacak. Diş tedavileri yapılmıyor. Bel ve boyun fıtığı var. Dizlerde menüsküs var. Kulak zarı delinmesi ve iltihap sorunu nedeniyle işitme sıkıntısı yaşıyor ayrıca ciğerlerinden rahatsız.

*Nazlı Soglin: Cezaevinde bulunduğu 11 yıllık süre zarfında midede ülser, beyninde iki damarı tıkalı ve lekeler oluşmuştur, Kalp kapakçığında kalınlaşma, eklem hastalığı, yumurtalıklarında kist, nefes darlığı vb. birçok hastalıkları mevcuttur.

*Nergiz Okan: Kolundan ameliyat edilip platin takılmış ancak yeniden ameliyat olması gerekiyor.

*Özgül Yaşa: Diyabet hastası. Yüzünde ve çenesinde yaralar var.

*Songül Aydın: Panik atak rahatsızlığı mevcut.

*Şilan Çetiner: Beyninde kitle var. Kusma, baş ağrısı, titreme, kulak uğuldaması var. Ayrıca boyun kemiğinde çatlak var.

*Zerga Açar: 58 yaşında, iki gözünden ameliyat olmuş, sol elini kullanamıyor.

ESKİŞEHİR H TİPİ KAPALI CEZAEVİ

Çevirmen, Eskişehir  ve Afyon’daki kadın hasta tutsakların durumuna dair şu bilgileri verdi:

“Mukadder Alakuş: Bel ve boyun fıtığı, iltihaplı eklem romatizması rahatsızlığı var. İltihaplı eklem romatizması gözüne sıçramış. Diş sorunlar var. Safra kesesinde taş var ameliyatı göze alamıyor.

*Ülkü Eyilcim: İleri derecede astım, kalp, şeker ve hipertansiyon hastalıkları var.

AFYON E TİPİ KAPALI CEZAEVİ

*Fatma Tüzzehra Babacan: Troid kanseri ameliyat oldu, ilaç kullanımı devam ediyor.”

/ANF/