Hol Kampı’nda IŞİD zihniyetinden kurtulmak isteyen kadınlar katlediliyor

Hol Kampı Yöneticisi Hemrîn El-Hesen, kampta öldürülen 27 kişiden 19’unun kadın olduğuna dikkat çekerek, IŞİD zihniyetinden kurtulmak isteyen kadınların katledildiğini söyledi. Hemrîn El-Hesen, soruna çözüm bulunmasını istedi.

 

Sorgul Şexo / jinhaagency.com

 

Hesekê’nin 45 kilometre doğusuna düşen Hol Kampı’ndaki insanlar IŞİD baskısı altında yaşam sürüyor ve eğitiliyor. IŞİD zihniyetinden kurtulmak isteyen kadınlar ise her türlü baskı ve şiddete maruz kalıyor veya katlediliyor. Bu kadınların cenazeleri de İç Güvenlik Güçleri tarafından çoğunlukla kanalizasyonlarda bulunuyor. Kampa giden herkes ölümle tehdit edilirken, çocuklara da taş atmaları yönünde talimat veriliyor. Kampı ziyaret edip buradaki kadın ve çocukların durumunu görenler her şeyin normal olmadığını çok daha iyi anlıyor.

150 kişi öldürüldü

Hol Kampı’nda 7 bin 791 aile-29 bin 152 Iraklı mülteci, 4 bin 998 aile-18 bin 863 Suriyeli mülteci, 2 bin 416 aile-8 bin 109 yabancı IŞİD’li kadın yaşıyor. Hol Kampı’nda yaşayan toplam insan sayısı 56 bin 97 kişi. Kamp yönetimine göre kampın inşasından bu yana kadınlar, çocuklar ve erkekler de dahil olmak üzere 150’den fazla kişi öldürüldü. Kadınların Hol Kampı’nda katledilmesine ilişkin Hol Kampı Yöneticisi Hemrîn El-Hesen değerlendirmelerde bulundu.

2022’de 19 kadın katledildi

Hemrîn El-Hesen, 2022 yılında 27 katliamı belgelediklerini belirterek “2022’nin başından bu yana kamp içinde gerçekleşen 27 cinayetin 19’unun kadın olduğunu belgeledik. Bu durum kamp içerisinde kadına yönelik şiddetin arttığını gösteriyor. Bu tehlikeli bir durum ve bunu kontrol edemeyecek duruma gelebiliriz. Bu şiddetin başlıca nedeni DAİŞ zihniyetinden kurtulmak isteyen kadınların olmasıdır. Bu zihniyetten kurtulmak isteyen kadınlar, DAİŞ kadın kanadı olan (Al-Hisb), bu kadınları öldürüyor ve herkese bunun onların kaderi olduğu mesajını veriyor” dedi.

Sorun büyüyor

Hol Kampı’nın diğer kamplar gibi olmadığını ifade eden Hemrîn El-Hesen, “Burada DAİŞ’li çocuk ve kadınlar her geçen gün tehlikeli bir şekilde büyüyor. Hol Kampı, DAİŞ zihniyetinin şiddet yüzüdür ve eskiden daha fazla tehlikelidir. Bu küresel bir sorundur. Her ülkenin sorumluluğunu yerine getirmesi gerekir ve bu sorunu çözmelidir. Çünkü bu sorun her geçen gün daha da büyüyor” diye belirtti.

İnsan hakları savunucuları hedef alınıyor

İnsan hakları alanında çalışan kadınların hedef alındığını sözlerine ekleyen Hemrîn El-Hesen, “Kamptaki kadın insan hakları çalışanları, DAİŞ ideolojisini engellemek için kamptaki kadın ve çocukları gerçeğe döndürmek için çalışıyorlar. Ancak bu kadınlar DAİŞ’li kadınlar tarafından hedef alınıyor. Karanlık zihniyet ile bürünen DAİŞ’li kadınlar, başka hiçbir fikri kabul etmemektedir” şeklinde konuştu. Bu sorunun tüm dünya sorunu olduğunu sözlerine ekleyen Hemrîn El-Hesen, “Bu sorun sadece bizi ilgilendiren bir sorun değil. Küresel bir sorundur. Bu yüzden kendi yurttaşını almayan ülkeler, sorumluluğunu yerine getirmeli ve sorunu çözmelidir. Ya da uluslararası bir mahkeme kurulmalı ve mağdurlar için adalet sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.