İlkay Akkaya: Failler bayrağın arkasına sığınıyor

Musa Orhan’ın tutuklanmamasına tepki gösterdiği için hakkında suç duyurusu yapılan Sanatçı İlkay Akkaya, “Faillerin hepsi bayrağın arkasına sığınıyor” dedi.

Tecavüz faili uzman çavuş Musa Orhan’ın kendisine hakaret ettikleri gerekçesiyle 16 ünlü isim hakkında suç duyurusunda bulunmasına tepki büyüyor.

BirGün’den Dilan Esen‘e konuşan Sanatçı İlkay Akkaya, “Fiilinin ağırlığı karşısında en azından susması gereken insanların, bir de yavuz hırsızlık yapmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Batman’da geçen yıl İpek Er’i cinsel saldırıya maruz bıraktığı ve intihara sürüklediği belirtilen Orhan hâlâ tutuklanmadı. Oyuncu Ezgi Mola ise geçen günlerde Orhan’ın yargılandığı davanın son duruşmasında yine tutuklanmamasına tepki gösterdi. Orhan’ın avukatının suç duyurusu sonucu Mola’ya 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Çok sayıda ünlü isim Mola’ya destek verdi. Ardından Orhan’ın avukatı Mola’ya destek veren 16 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu. Yurttaşlar, suç duyurusu haberinin medyaya yansımasından sonra büyük tepki gösterdi.

Tecavüz failinin değil de saldırıya maruz kalanların damgalandığının altını çizen Akkaya, şunları dile getirdi: “Attığı bir tweet, katıldığı bir miting ve aslında demokratik bir hak olan bir eylemi gerçekleştirdiği için bugün cezaevlerinde çürümeye terk edilen binlerce insanın yanında, bu türden şiddet eylemlerinin failleri ancak kamuoyu baskısıyla adalet önüne çıkarılıyor. Erkek faillerin hepsi bayrağın, ezanın arkasına sığınıyor. Bu zavallı, mide bulandırıcı güruh, tam da bunu besleyen devlet erki tarafından kollanıyor.”

Tüm bu yaşananlara tepki göstermenin bir hak olduğunu söyleyen Akkaya, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu gidişi durdurmaya çalışmak hakkımızdır ve bu hakkı kullanmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Yaşayabileceğimiz bir ülke için bile mücadele etmek zorunda kaldığımız şu tabloya razı olmamız beklenmesin bizden.”