Kadın dengbêjler sesleriyle mest etti

Silopiya Belediyesi’nin etkinliğinde yer alan kadın dengbêjler, sesleri ve stranlarıyla mest etti. 

Kadın dengbêjler, Şirnex’in Silopiya (Silopi) ilçesinde stranlarıyla dinleyicileri mest etti. Silopiya Belediyesi tarafından belediyenin konferans salonunda düzenlenen etkinliğe, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şirnex Milletvekili Nuran İmir, HDP il ve ilçe yöneticileri, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) aktivistleri ve Şirnex Barış Anneleri Meclisi üyelerinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Kadın dengbêjlerin yöresel kıyafetleriyle yer aldığı divanda ayrıca Kürt halkının kültür ve tarihinde yer alan geleneksel eşyalara da yer verildi. Etkinliğe katılan Şirnexli kadınlar ise buğday döverek (Dankut) eski geleneklerini yaşattı.

Söylenen stranlarla kimi zaman duygusal anlar yaşanırken, kimi zamanda hareketli stranlarla halaya duruldu.

KADIN YÜZYILI

Daha sonra etkinlikte bir konuşan Silopiya Belediye Eşbaşkanı Adalet Fidan,  “Farklı bir program düzenlemek istedik. Çünkü bu coğrafyada en çok kadınlar acı çekiyor. Her gün kadınlar şiddete maruz kalıyor ve öldürülüyorlar. Ama kadınlar direnişlerinde geri adım atmıyorlar” dedi. 

Ardından konuşan HDP’li vekil Nuran İmir de, şunları söyledi: “Kadınlar klam ve ezgileriyle tarihi günümüze kadar taşıdı. Ama ne yazık ki kadınların emeği, verdiği mücadele hep erkeğe mal edildi. Bu yüzyıl her alanda kadınların yüzyılı olacak. Kürt kadınları kimse durduramaz.”

/MA/