Kadınlar Deniz Poyraz’ı andı: Işığı karanlığı aydınlatacak

Deniz Poyraz’ın katledilişinin birinci yılında adalet mücadelesini sürdüreceklerinin sözünü yenileyen kadınlar, “Deniz’in ışığı karanlığı aydınlatacak” dedi. 

Özgür Kadın Hareketli (TJA) ve Kadınlar Birlikte Güçlü İzmir, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasında katledilen Deniz Poyraz’ın ölümünün birinci yıldönümünde Cumhuriyet Meydanı’nda açıklama yaptı.

 “Zaman Denizler olmak zamanıdır” dövizlerinin taşındığı açıklamada sık sık “Deniz Poyraz isyanımızdır” ve “Jin, jiyan, azadi” sloganları atıldı. Açıklamaya Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz ve ailesinin yanı sıra HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Gülistan Kılıç Koçyiğit ve çok sayıda kadın katıldı.

 Kadınlar Birlikte Güçlü İzmir adına konuşan Didar Gül, “Bulunduğumuz her yerde Deniz’in sözünü söylemeye, adalet istemeye devam edeceğiz. Bir değil bin yıl geçse de bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

 ‘ARKASINDAKİ KARANLIK DA SUÇLU’

 Ardından konuşan HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, Türkiye’de eşitlik, demokrasi isteyenlerin her zaman katledildiğini söyledi. 1 yıl önce bugün Türkiye’nin üçüncü büyük kentinde, üçüncü büyük partisinde yoldaşlarının öldürüldüğünü vurgulayan Koçyiğit, “Yoldaşımızı aramızdan alan karanlık tek başına değildi. Onu besleyen, büyüten, partimize yönlendiren ve arkasından ‘adın ne abicim’ diyen koca bir karanlık vardı. Onur Gencer’in tek başına ceza alması yetmez. Onu besleyen, partimize yönlendiren herkes suçludur. 1 yıldır adalet arıyoruz. Ama ne yazık ki katil mahkeme salonuna gelip Deniz’in ailesine, bizlere hakaret etme cesaretini buluyor. Bizi katliamlarla, baskılarla yıldıramazsanız. Kadın, özgürlük, demokrasi, eşitlik mücadelesine baş koyduk. Bu katliamcı zihniyetten hesap sorana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Sizin karşınızda korkacak, geri adım atacak ne HDP, ne kadınlar ne de Kürtler var. Denize sözümüz bu ülkeye kardeşlik, barış gelecek. Ne olursa olsun demokratik Türkiye’yi getireceğiz. Deniz’in ışığı karanlığı aydınlatacak” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından kadınlar denize karanfiller bırakarak, açıklamayı sonlandırdı. Bu sırada konuşan anne Fehime Poyraz, “Deniz’im senin gibi binlerce kadın yoldaşın var” diye belirtti.

 

/MA/