Kâinat Güzellik Yarışması’nda Myanmarlı Wint Lwin: Halkımız Ölüyor

Kâinat Güzellik Yarışması’nda en iyi ulusal kostüm ödülü alan Myanmarlı yarışmacı Thuzar Wint Lwin, yarışma için çektiği video mesajında ‘‘Halkımız her gün ölüyor ve ordu tarafından vuruluyor” dedi.

Kâinat Güzellik Yarışması’nda Myanmarlı yarışmacı Thuzar Wint Lwin, 1 Şubat 2021 tarihinde darbeyle iktidarı ele geçiren askerî rejimi yarışmada protesto etti.

Pazar günü yapılan yarışmada darbeyle iktidarı geçiren askerî cuntaya karşı, videolu mesajında ‘‘Halkımız her gün ölüyor ve ordu tarafından vuruluyor” ifadelerini kullandı.

Askerî rejimi aleyhinde konuşmak için çağrı yapan yarışmacı, “Herkesi Myanmar hakkında konuşmaya çağırmak istiyorum’’ diyerek tepkisini dile getirdi.

Myanmar’da ne oldu?

Askeri diktatörlüğün hakim olduğu ülkede seçimler iki yıldır askeri yönetimin gölgesinde yapılıyor. Hükûmetle ordu arasında çıkan anlaşmazlıkların sonucunda Aung San Suu’nun devrilmesiyle başlayan süreç, seçilmiş hükûmetin ve iktidar partisinin (Ulusal Demokratik Birliği Partisi) devrilmesiyle büyüdü.

Myanmar’daki Siyasi Tutuklulara Yardım Derneği tarafından açıklanan verilere göre, 1 Şubat 2021 tarihinde başlayan darbeden bu yana 790 kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü ve 4 bin kişinin gözaltına alındığı ve 5 binden fazla kişinin tutuklandığını bildirildi.

/eka/