KJK: Direnen kadınlar ve halklarımız kazandı

Van ve Kurdistan’da ortaya çıkan irade ve duruşun umudu büyüttüğünü ve mücadele kararlılığını artırdığını belirten KJK, Koordinasyonu, “Direnen, mücadele eden kadınlar ve halklarımız kazandı” dedi.

KJK Koordinasyonu açıklaması şöyle:

“Bakurê Kurdistan ve Türkiye’de, 31 Mart tarihinde gerçekleşen yerel yönetim seçimlerinde halkımızın, kadınların ve demokrasi güçlerinin yüksek, yenilmez ve direngen irade ile kazandığı tarihi zaferi bir kez daha kutluyoruz. Kurdistan’ın birçok kentinde rekor oylarla seçilen belediyelere; geçmişte olduğu gibi bir kez daha Wan’da kayyum atama girişimi halkımızın tarihi direnişi ve mücadelesi karşısında yenilgiye uğramıştır. Wan halkımız iki gün/gece Wan sokaklarını direniş ve mücadele mevzisi haline getirerek, iradesine sahip çıkmış, seçim ile kazandığı belediyeye bir kez daha direniş ile kazanmak durumunda kalmıştır. Kadınların, gençlerin öncülüğünde tarihi bir direniş sergilenmiştir. Demokrasi güçleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kurumları, muhalif ve özgürlükçü medya başta olmak üzere birçok kesimin ortak tutumu bu başarıda katkı sunucu olmuştur. Türkiye’de de ortaya çıkan sahiplenme demokrasi ve özgürlük adına umut yaratmıştır. Emeği ve çabası olan, direnen ve destek sunan tüm kesimleri kutluyoruz.

Bertold Brecht’in Hitler faşizmine karşı söylediği “Haksızlığın norm haline geldiği yerde, direniş görev haline gelir” sözü tam da Türkiye’de kurumlaşmaya ve norm kazanmaya çalışan diktatörlüğü tarif eder. Wan halkımız iradesine sahip çıkarak, ortaya koyduğu direniş tutumu, faşizmin Türkiye ve Kurdistan’da kurumlaşmasına ve norm kazanmasına tarihi bir darbe vurmuş ve ön almıştır. Aynı zamanda yeni dönemin direniş çizgisinin ölçüsünü ve ilkesini belirlemiştir. Artık Wan direnişi öncesi ve sonrası diye bir süreç gelişecektir. Mücadele etmenin ve direnmenin ölçüsü bundan sonra bu çizgiye göre olacaktır. Wan halkımızla birlikte Şırnak, Bitlis, Kars ve Urfa başta olmak üzere, iradesine sahip çıkan, bu uğurda sokakta mücadele eden tüm Kürt halkını da bu tutumu ve duruşundan dolayı kutluyoruz. Gençliğin ortaya koyduğu irade, halkımızın özgürlük davası ve mücadelesi adına önemli olmuştur.

Kadınların tüm bu süreç boyunca, halkımızın iradesine sahip çıkma noktasında ortaya koyduğu direniş tutumunu ayrıca selamlıyoruz. Özellikle de eşit temsil ve eş başkanlık noktasında gelişen tüm karşıt saldırılara karşı halkımızın kadın iradesini sahiplenmesi de tarihi değerdedir. Wan’da ve Kurdistan’ın tümünde ortaya çıkan irade ve duruş, Kurdistan’ın tüm parçalarında ve yurt dışında yaşayan halkımızı gururlandırmış, umudunu büyütmüş ve mücadele kararlılığını güçlendirmiştir. Yine evrensel çapta ortaya çıkan sahiplenme, ezilen halklar, demokrasi güçleri ve tüm kadınlar adına güç verici olmuş ve katkı sunmuştur. Faşizm kaybetti. Örgütlü, özgür kadın duruşu ve tutumu kazandı. Önümüzdeki yıllara etkisinin büyük olacağını da biliyoruz.

Bir kez daha ve çok net olarak gördük ki, kolektif, örgütlü mücadele ve direnişin aşamayacağı ve yenilgiye uğratmayacağı hiçbir engel yoktur. Yine örgütlü irade ve mücadele her türlü saldırıyı kırarak, başarmanın yegâne ve vazgeçilmez yoludur. Süreç devam etmektedir. Faşizm büyük bir darbe aldı ve baş aşağı gidişi hızlandırdı. Faşizmi tümden yenilgiye uğratmak için daha bütünlük ve güçlü bir mücadele sürecinin bizi beklediğinin farkında olarak, direniş ve mücadelemizin yükseltmemiz gerekiyor. Gasp edilen yerleri geri almak için mücadelemizi kesintisiz bir biçimde sürdürelim. Aynı zamanda faşizmin gerçekleştirdiği planladığı yeni işgal ve soykırım saldırıları karşısında serhildan tarzında örgütlü bir mücadele ve direniş süreci bizi beklemektedir. Kadınlar ve gençleri, bu saldırılar karşısında direnişi büyütmeye, örgütlü duruş ve tutum ile cevap vermeye çağırıyoruz.

Türkiyeli tüm kadınları özgür, eşit temsil, yine faşizm ve erkek egemen zihniyet, uygulamalar ve saldırılar karşısında mücadele ve direnişi ortaklaştırmaya çağırıyoruz. Özgürlük ve demokrasi hepimizin ortak sorumluluğunda ve mücadelesi mümkün hale gelir. Kadın özgürlüğü, yerel ve evrensel ortak kadın direnişi, duruşu ve mücadelesi ile başarılır. Bu seçim sürecinde kadınların ortaya çıkardığı politik kazanımları da bu perspektif temelinde bir kazanım olarak görmek ve sahiplenmek hepimizin ortak görevidir.

Direnen, mücadele eden kadınlar ve halklarımız kazandı. Kutluyoruz, yeni başarılara vesile olmasını diliyoruz.”

 

/ANF/