Kobani’de katledilen Sorxwîn ve Arîn toprağa verildi

Kamişlo halkı, Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) savaşçıları Sorxwîn Celal ve Arîn Kobanê’yi Şehit Delîl Sarûxan Şehitliği’nde törenle son yolculuklarına uğurladı.

Cenaze törenine Cizîr Kantonu Özerk Yönetimi temsilcileri, Demokratik Birlik Partisi (PYD), Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), Kongra Star üyeleri ve iki şehidin yoldaşları katıldı.

Saygı duruşunun ardından konuşan Kamişlo Şehit Aileleri Meclisi Eşbaşkanı Şemsîxan Gulo, şehitlerin YPG ve YPJ’nin kuruluşunda yer aldıklarını, her yerde kampanya yürüttüklerini ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın felsefesini kadınlara ulaştırdıklarını belirterek, “Biz irade sahibiyiz ve sonuna kadar şehitlerimizin yolundan yürüme sözümüzün arkasında duracağız” dedi.

Demokratik İslam Kongresi üyesi Omer Hemîd de şehitlerin ülkelerine olan bağlılık sözlerini yerine getirdiklerini söyledi.
Şehadet belgesinin teslim edilmesiyle birlikte katılımcılar, şehit Sorxwîn Celal’in, “Damarlarımızda kan dolaştığı sürece mücadele edeceğiz. Önderliğin, kadının ve özgürlüğün olmadığı bir hayat olamaz, zafer bizimdir” sözlerini kendi sesinden dinledi.

Şehit Sorxwîn Celal, Dêrik’te Şehit Delîl Sarûxan Şehitliği’nde, Şehit Arîn Kobanê ise Şehit Xebat Dêrik Şehitliği’nde toprağa verildi.
İşgalci Türk devletinin 3 Nisan’da Kobanê’ye yönelik saldırısında Sorxwîn Celal (Vahide Atalay) ve Arîn Kobanê şehit oldu.

 

/ANF/