KJK: Özgür Kürt ve özgür kadın stratejimizde ısrarlıyız

Komalên Jinên Kurdistan’ın (KJK) “yurtsever Kürt halkına, demokratik kamuoyuna ve özgürlükten yana tüm kadınlara” yönelik bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şunlar belirtildi:

 

“2022 yılının 30 Haziran’ını karşılamaya doğru giderken, Zap’ta, Avaşîn’de, Metîna’da, Botan’da, Amed’de gerillamız daha büyüyen bir kararlılıkla savaşmakta, ülkesi ve özgürlüğü için her biri tıpkı Şehit Zîlan gibi fedaice düşmana karşı ateş topu olmaktadır. Zîlanlaşan gerilla, büyük bir özgüvenle sömürgeci ve soykırımcı sistemin, ölümün üzerine kararlıca yürümekte ve ölümsüzlüğü altın harflerle Kürdistan ve insanlık tarihine yazmaktadır. Şehit Zîlan ve Kürdistan’ın her karış toprağında şehit düşen yoldaşlarımızı, ölümü yenerek ölümsüzleşen şehitlerimizi sevgi ve saygı ile anıyor, İmralı sistemini yıkıp özgür Kürdistan’ı kuracağımızın sözünü veriyoruz. Zaferi yaratmak, bu büyük şehitlerimize layık olmanın tek yoludur.

KÜRDİSTAN GERİLLASINDAN GÜÇ ALIYORUZ

Kürdistan dağlarında tarihin ve yüzyılımızın en zorlu savaşı yaşanmaktadır. Ülke ve toprak aşkını zirvede yaşayan Kürdistan gerillası, muhteşem direniş ve savaşı ile tarihin akışına yeni ve büyük izler bırakmakta, yok edilmek istenen özgürlük hafızasını büyük komünal ruhu ile canlandırmakta, büyütmektedir. Genç ve fedai yüreklerinde büyük bir hakikat taşıyan Kürdistan gerillası, Zap, Avaşîn ve Metîna’da yürüttüğü savaşla 21. yüzyılın gerilla savaş tarzını, aklını en güçlü bir biçimde ortaya koymaktadır. Faşist AKP-MHP hükümetinin Osmanlı rüyalarını Zap’ta bir kabusa çevirmekte, 100. yılına doğru giderken Lozan’ı güncelleme planlarını alt üst etmektedir. Özgürlük hareketimizin 50. yılında gerilla, 100 yıllık sömürgeci-soykırımcı politikaları yüreğiyle, beyniyle, tarzıyla, inanılmaz fedakarlığı ile paramparça ediyor. Büyük devletlerin bile bir ay dayanamadığı uçak, SİHA saldırılarına, kimyasal nükleer saldırılara karşı insan üstü bir direniş gücü ile cevap veriyor. KJK olarak tarihin bu büyük savaşının öznesi olan YJA/STAR ve HPG gerillalarını selamlıyor, başarılarından, düşmana vurdukları her darbeden büyük güç aldığımızı belirtiyor ve kutluyoruz.

ÖZGÜR KÜRT STRATEJİMİZDE ISRARCIYIZ

Gerillamızın bu büyük direnişi ve yenilmezliği, tüm sömürgeci politikaların artık iflas ettiğini bir kez daha kanıtlamaktadır. Kürt’ün büyük dirilişi, varlık ve özgürlük mücadelesiyle kendini yeni bir aşamaya ulaştırmıştır. Kürdistan gerillasının düşman askerlerine yönelik “gelin teslim olun” çağrısı, “burası Kürdistan’dır, giriş vardır çıkış yoktur” mesajı bir gerçeğe işaret etmektedir, “sizin iki yüz yıllık politikalarınız iflas etmiştir, artık bunu değiştirmelisiniz” demektedir. Uluslararası ve bölgesel iktidar güçleri artık bu gerçeği görmeli ve Kürdistan politikalarını özgür Kürt’ün yenilmezliğini dikkate alarak yeniden belirlemelidir. Sömürgeciliğin, soykırım politikalarının, ihanet ve işbirlikçiliğin zamanı geçmiştir. Özgür Kürt ve özgür kadın stratejimiz ve bu stratejide ısrar, klasik bu politikaların hepsini aşmıştır. Düşmanın ve ihanetçi güçlerin dayattığı, çaresizliğin şiddetinden başka bir şey değildir.

KADINLARIN EYLEMLERİNİ SELAMLIYORUZ

Önemli olan halk ve kadınlar olarak gerillamızın bu ustalıklı ve fedai savaşı ile bağlantı içinde, buna paralel olarak faşizme ve sömürgeciliğe karşı mücadelemizi büyütmek ve düşmanı tam bir kuşatma içine almaktır. Tarihin bu çok kritik eşiğinde sadece gerillaya destek olmak değil, gerilla tarzında düşmana karşı intikamı büyütüp başarıya kilitlenerek mücadele etmek çok önemlidir. Özellikle de kadınlar olarak zafere kilitlenen, kendine güvenen, soykırımcı ve cinsiyetçi saldırılara karşı en üst düzeyde aktif cevap veren, örgütlenen ve eylemselleşen bir mücadele gücünü geliştirmeliyiz. Kürdistan’ın tüm alanlarında kadın öncülüğünde eylemsellikler gelişmektedir ve bu çok anlamlıdır. Bu temelde son Düsseldorf yürüyüşü başta olmak üzere halkımızın ve kadınların her yerde gerilla için geliştirdiği eylemleri selamlıyoruz. Bu eylemleri daha sonuç alıcı bir tarza kavuşturacak, düşmanı çaresizleştirecek bir sürekliliğe ve yaygınlığa kavuşturmalıyız. Gerillamızın direnişine ve şehitlerimizin ölümsüzlüğüne ancak böyle layık olabiliriz. Onların bize verdiği esas mesaj, mutlak direnme ve kazanma temelindedir.

BU SAVAŞ MUTLAK ZAFERİ HAK EDİYOR

KJK olarak başta kadınlar olmak üzere tüm halkımızı, gençleri, duyarlı tüm kesimleri, dostları var olan mücadeleyi daha büyütmeye çağırıyoruz. Çaresizleşen düşmana nefes aldırmayacak biçimde her yerden mücadele ateşini yakmaya ve düşmanı bitirecek tarzda mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz. HPG ve YJA/STAR öncülüğünde gelişen bu savaş mutlak zaferi hak ediyor, yine elli yıllık Önderlik yürüyüşü ellinci yılında zaferi hak ediyor, kadınların onurlu mücadelesi zaferi hak ediyor. Bu temelde Rêber Apo’nun zafer çizgisine, gerillanın direnişine, kadınların inatçı mücadelesine kilitlenelim ve mutlaka kazanalım.”

 

/ANHA/