Koçgiri ve Dersim isyanları öncülerinden Alişer ve Zarife anılıyor

Demokratik Alevi Derneği (DAD) Gençlik Meclisi, 9 Temmuz 1937’de Dersim’de katledilen Alişer Efendi ve Zarife Ana’yı, anmak için yazılı bir açıklama yayınladı. Alişer ve Zarife’nin kendi aralarında “Özgür Eş Yaşam” ölçüleri esasıyla sevgi ve yoldaşlık bağları oluşturduğu belirtilen açıklamada, “Koçgiri’den Dersim’e kadar Rêya Haq coğrafyasının büyük bir bölümünde Kürt Alevi toplumsallığına yönelik gelişen tekçi, inkarcı ve imhacı yönelimlere karşı mücadele etmişlerdir.
Yaşamları ve mücadeleleri ile biz gençlere bıraktıkları miras çok büyüktür. Alişer ve Zarife Ana’yı Kürtçe yayın yapan ‘Jîn’ dergisine verdikleri emekle biliyor ve halkın gerek Yol itikadını sürdürme ısrarına, gereksede ulusal bilinç uyanışına dair verdikleri büyük katkı ve çabalarla tanıyoruz” denildi.
ŞİİRLERİNE EL KONULDU
Alişer ve Zarife’nin, yollarını aydınlatan sürekli birer çerağ oldukları vurgulanan açıklamada, “Alişer ve Zarife Ana’nın öncü karakterlerinin farkında olan devlet, maddi vaatlerle düşkünleştirdiği yerel işbirlikçi Rayber ve arkadaşları eliyle onları katlettirmiştir.
Günümüze ulaşan az sayıda şiir ve deyişinde net bir şekilde inkarcı, tekçi ve imhacı ‘Yezit’ aklını teşhir edip, halkına ‘ikrar, birlik ve mücadele’ çağrısı yapan Alişer’in, bunun yanında çok sayıda şiir ve deyişine de devlet tarafından el konuldu” ifadeleri yer aldı.
ASİMİLASYON DEVAM EDİYOR
Alevi toplumu ve gençlerine yönelik kültürel soykırım ve asimilasyonun sürdüğü aktarılan açıklamada, “Bakanlıklar tarafından yapılması öngörülen güncel ‘Gençlik kampı’ projeleri ile toplumsallığımız dağıtılmak ve gençlik egemen kimlik ve dinsellikler içerisinde eritilmek istenmektedir. Bu politikalardan çağdaş işbirlikçi ‘Rayberler’ yaratmak üzere kurgulandığını görerek uzak durmak gerekir. Kendi tarihimizin Alişer ve Zarife Ana şahsında bizlere canlı ve yaşayan bir akışla öğretecek çok şeyi olduğunu belirtmek istiyoruz. Alişer ve Zarife Ana bu açıdan yaşamları, yazdıkları ve direnişleriyle bizler için örnek olmaya devam edeceklerdir” diye belirtildi.

 

/MA/