Las Tesis Dans Davası karar için ertelendi

Kadınlara yönelik saldırıları Las Tesis dansı ile protesto eden 24 kadın hakkında açılan davanın duruşması karar verilmek üzere ertelendi. 

İzmir Alsancak ilçesinde 15 Aralık 2019’da kadınlara yönelik saldırıları Las Tesis dansı ile protesto eden 24 kadın hakkında “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet” ve “Devletin kurum ve organlarını aşağılama” iddiasıyla açılan davanın 5’nci duruşması Bayraklı Adliyesi 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İfadesi alınmayan Ertürk Yılmaz ve Zuhal Sert ile avukatların hazır bulunduğu duruşmayı,  kadın örgütleri temsilcileri takip etti. 

 AVUKATTAN HAKİME İTİRAZ

 Duruşma, Zuhal Sert ve Ertürk Yılmaz’ın savunması ile başladı. Sert, eylemin yasadışı olmadığını, amacının kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak olduğunu söyledi. 

 Hakim, sanığın ifadesini tutanağa, “Eylemin yasadışı olduğu hakkında fikrim yoktu” şeklinde geçirmesini istedi. Bu duruma itiraz eden sanık avukatı Hazal Aydın, hâkimin manipülatif sorular sorarak müvekkilini yönlendirdiğini belirtti. 

 ‘TOPTANCI YAKLAŞIMLA DAVA AÇILDI’

 Sanık Ertürk Yılmaz da dansa katılmadığını, eylemde fotoğraf çektiğini söyleyerek, eylemin yasal ve barışçıl bir eylem olduğunu kaydetti. 

 Yılmaz’ın avukatı Ayşe Kaymak ise müvekkili hakkında toptancı yaklaşımla dava açıldığını belirterek, beraat talebinde bulundu. 

 Hakim, dava dosyasında karar vermek üzere duruşmayı 31 Mart 2022’ye erteledi.

/MA/