Rojava Kadın Meclisi Koordinasyonu: Hava sahası kapatılsın

Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi Koordinasyonu, Türkiye’nin bölgeye yönelik saldırılarına ilişkin açıklama yaparak, Kuzey ve Doğu Suriye hava sahasının Türkiye’ye kapatılmasını istedi.

Türkiye, Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırılarına devam ediyor. Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi Koordinasyonu, Türkiye’nin bölgeye yönelik saldırılarına ilişkin Qamişlo’nun Xwendin Parkı’nda açıklama yaptı.

Basın metnini okuyan Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi Koordinasyonu üyesi Jiyan Hisên, “Suriye’deki çatışmaların başladığı 2011 yılından bu yana Türk devleti Suriye’ye müdahale etmeyi sürdürüyor. Türk devleti, 2016 yılında askeri operasyon başlatarak Bab ve Cerablus bölgelerini işgal etti. Daha sonra iki askeri operasyon daha başlattı. Biri 2018 yılında ‘Zeytin Dalı’ adı altında yapıldı ve bunun sonucunda Efrîn işgal edildi. Diğeri ise 2019 yılında ‘Barış Pınarı’ adı altında yapıldı ve bunun sonucunda Girê Sipi ve Serêkaniyê işgal edildi. Ekim 2019’da ABD ve Rusya arasında iki ateşkes anlaşması imzalandı. Uluslararası ateşkes anlaşmalarına saygı gösterilmesi taleplerine rağmen, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik tehdit ve saldırıları devam ediyor” şeklinde konuştu.

“Yeni bir askeri operasyon planlanıyor”

Açıklamada  Türkiye’nin  köy ve kentleri bombaladığı ve sivilleri hedef aldığı belirtilirken “Son süreçlerde Türkiye’nin yeni bir operasyon yapma tehditleri arttı. Kuzey ve Doğu Suriye sınırındaki kent ve ilçelere yönelik yeni bir askeri operasyon planlanıyor. Bu saldırılar, tüm uluslararası yükümlülüklerin ve anlaşmaların açık bir şekilde ihlal edilmesi anlamına geliyor” denildi. Türkiye’nin bölgelerine yönelik saldırını da kınayan Jiyan Hisên, açıklamada Türkiye’nin saldırılarına sınır konulmasını, Kuzey ve Doğu Suriye hava sahasının Türkiye’ye kapatılmasını istedi ve uluslararası kamuoyuna seslendi.