Rojava’da Yeşil Sol Parti heyecanı: Her oy faşizmi yıkacak…

Qamişlo’da düzenlenen mitinge katılan yurttaşlar, Önder Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanmasının bölgedeki istikrarı sağlayacağını belirterek, Bakurê Kurdistan halkına Yeşil Sol Parti’ye oy verme çağrısını yaptı.

ANHA:

Önder Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması talebi ve seçimlerde Yeşil Sol Parti’nin desteklenmesi için Qamişlo’daki 12 Mart Şehitleri Stadyumu’nda düzenlenen mitinge on binlerce yurttaş katıldı.

Beravê, Dêrik, Girkê Legê, Til Koçer, Çilaxa, Tirbespiyê, Til Hemîs, Til Birak, Hesekê, Til Temir, Dirbêsiyê, Şedadê, Hol ilçeleri ile Waşûkanî ve Serêkaniyê kamplarından kitlelerin akın ettiği mitingde konuşmalar yapıldı, müzik grupları ve sanatçılar sahne aldı.

Mitingde konuşma yapan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Asya Abdullah, Önder Öcalan’ın direnişini, Bakurê Kurdistan halkını ve Yeşil Sol Parti üyelerini selamladı.

Önder Öcalan’ın 25 yıldır İmralı zindanında Kürdistan halkı için direndiğine işaret eden Asya Abdullah, Önder Öcalan’ın bölgedeki krizlerin ve Kürt davasının çözümü için demokratik ulus projesini sunduğunu belirtti.

‘BARIŞ VE DEMOKRASİ TEHLİKEDE’

Önder Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanmasının aynı zamanda bölgede istikrarın hakim olması anlamına geldiğini ifade eden Asya Abdullah, tecridin devam etmesinin bölgedeki barışı, demokrasiyi ve istikrarı tehlikeye attığını kaydetti.

Konuşmasının devamında Yeşil Sol Parti’nin demokrasi, adalet, eşitlik ve barış mücadelesine değinen Asya Abdullah, “Bugün bütün halklar 14 Mayıs’ta işgalin sonlanacağını umut ediyor ve faşizmin yıkılması için mücadele ediyor.  Bakurê Kurdistan ve Türkiye halklarının demokrasi için faşizme, kadın katliamlarına, savaşa, işkenceye ve tutuklamalara karşı verdiği direnişi selamlıyor, başarılar diliyoruz” dedi.

Yeşil Sol Parti’nin kadın vekil adaylarının duruşunu selamlayan Asya Abdullah, son olarak Bakur ve Türkiye halklarının vereceği oyların faşizmi yıkacağının altını çizdi.

TARİHİ SÜREÇTE DEĞİŞİMİ SAĞLAMA VURGUSU

Ardından söz alan Cizre Bölgesi Demokratik Özerk Yönetimi Yasama Meclisi Eş Başkanı Hikmet Hebîb ise Önder Abdullah Öcalan’ın rehin alınmasının üzerinden yarım asır geçtiğini hatırlatarak, bugün Önder Öcalan’ın demokratik ulus fikrinin çatısı altında halkların kardeşliği için mücadele ettiklerini vurguladı.

Türkiye seçimlerine işaret eden Hebîb, Bakurê Kurdistan ve Türkiye’deki tüm demokratik güçlere “Bu tarihi süreçte değişimi sağlamak ve zulmü sona erdirmek sorumluluğunuzdur” mesajını verdi.

Miting, Hunergeha Welat’ın Yeşil Sol Parti’yi desteklemek için hazırladığı “Deng Bidin” şarkısı ve sanatçı Danîş Botan, Baran Dilbihar ile Koma Cûdi’nin şarkılarıyla sona erdi.

/ANHA/