Rojbîn Kadın Festivali 3 Temmuz’da Paris’te düzenlenecek

Paris’te 4’üncüsü düzenlenecek Rojbîn Kadın Festivali, 3 Haziran’da. Kadın ordulaşmasının öncülerinden şehit Leyla Agirî’ye adanan festivale ilişkin Tertip Komitesi, festivalin aynı zamanda Paris Katliamı’nın aydınlatılması mücadelesinin parçası olduğunu belirterek, güçlü katılmaya çağırdı.

Paris, ‘4. Fidan Doğan (Rojbîn) Kadın Festivali’ne hazırlanıyor.

“Kadın kırımına karşı özgür kadın ve özgür toplumu savunma zamanı” şiarıyla yapılan festival, Paris Val De Marne bölgesinde Parc İnterdepartemental alanında gerçekleştirilecek.

Fransa Kürt Kadın Hareketi’nin (TJK-F) organize ettiği festival bu yıl, Türk devletinin 2020 Haziran ayında Medya Savunma Alanları’na düzenlediği hava saldırısında şehit olan KJK Yürütme Konseyi (YK) üyesi Leyla Agirî’ye (Filiz Aslan) adandı.

Kadın özgürlük tarihinin cesur temsilcilerinden Leyla Agirî (Filiz Aslan), Paris Katliamında şehit düşen Kürt diplomasinin kadın dili Fidan Doğan şahsında Paris’te şehit edilen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez’e adanan festival, Kürt kadınının kendi mücadelesi, hakikat arayışının ve direnişinin bir parçası olarak gerçekleştirilecek.

Kadın direnişi ekseninde

Pandemi koşullarına karşın her alanda yürütülen kadın direnişinin bir parçası olarak gerçekleşecek festival programında Yelda Ebbasi, Nuarin, Meral Alkan, Reqşen Gele Tamile, Kevana Zerin, Tev-Çand govend ekibi yer alacak.

Ataerkil sisteme, Ortadoğu’daki kadın katliamlarına, işgalci, sömürgeci, yağmacı Türk sistemine, karşı kadının cevabını içeren çeşitli etkinlikleri de içerecek festival kapsamında çocuklar da unutulmadı. Festival alanında çocuklar için özel oyun alanı, halkın ihtiyaçları ve Kürt kültürü ve Kürt kadın mücadelesini içeren bilgilendirme stantlarının da bulunacağı festival, 3 Temmuz Cumartesi gerçekleşecek.

Güçlü katılım çağrısı

Hazırlıklarını sürdüren Festival Tertip Komitesi, “Kürt kadınları, 21. yüzyılı özgürlük ve eşitlik kadar aynı zamanda insanlığın ahlak ve vicdanın, manevi değerlerin yeniden canlandığı bir yüzyıl yapma iddiasındadır. Bu temelde kararlılık ve iddia ile özgürlük mücadelesini yürütmektedir” diyerek Fidan Doğan ve Leyla Agirî’ye adanan festivalin aynı zamanda Paris Katliamı’nın aydınlatılması mücadelesinin parçası olduğu unutulmadan güçlü katılım sağlanması gerektiğini hatırlattı.

Festivale Strasbourg ve Paris’i çevreleyen kentlerden de katılım sağlanacağını aktaran Hazırlık Komitesi, başta kadınlar olmak üzere tüm Kürt halkını, dostlarını, feminist hareketleri festivale katılmaya çağırdı.

/Yeni Özgür Politika/