Kadın Zamanı Derneği: Özgür Basın ve kadın haberciliği susturulamaz

 Kadın Zamanı Derneği, tutuklanan kadın gazetecilerle dayanışmanın sürdürüleceğine işaret ederek, “Özgür basın ve kadın haberciliği susturulamaz” açıklaması yaptı.  
Kadın Zamanı Derneği, son 11 ayda mesleki faaliyetleri nedeniyle tutuklanan özgür basın emekçisi 12 kadınla dayanışmak amacıyla yazılı bir açıklama yayınladı. Kürtçe ve Türkçe yapılan açıklamada, tutuklanan Safiye Alağaş, Beritan Canözer, Öznur Değer, Habibe Eren, Derya Ren, Diren Yurtsever, Berivan Altan, Ceylan Şahinli, Dicle Müftüoğlu, Elif Üngür, Neşe Toprak ve Remziye Temel ile dayanışmanın sürdürüleceği vurgulandı.
‘KADIN HABERCİLİĞİ SUSTURULAMAZ’
“Yaşadığımız coğrafyada özellikle Kürt ve muhalif gazeteciler baskı altına alınmaya, susturulmaya çalışıldı ve hala çalışılıyor” denilen açıklamada, Türkiye’de son 10 ayda 34 gazetecinin tutuklandığı hatırlatıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Geçtiğimiz günlerde tutuklanan Kürt gazeteciler için Kadıköy’de basın açıklaması yapmak isteyen gazeteciler darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan gazetecilerin çoğunlukla kadın olması mevcut sistemin kadına karşı yürüttüğü politikaların ve şiddetin nasıl meşrulaştırıldığının göstergesi. Hakikat yolunu kalemleriyle aydınlatan gazetecilerin gözaltı, baskı ve tutuklamalarla susturulmasına karşı hak savunucuları olarak ifade özgürlüğünün önemini tekrardan hatırlatıyor, tutuklanan gazetecilerin serbest bırakılması talebimizi yineliyoruz. Haber yapmak suç değildir. Özgür basın ve kadın haberciliği susturulamaz.”
Açıklamada, bu günün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü olduğuna işaret edilerek, “Hakikat yolunu kalemiyle aydınlatan tüm gazetecilerin basın özgürlüğü gününü kutluyor, hak ettikleri özgürlük tanınana dek gazetecilerin yanında duruyoruz” denildi.

 

/MA/