Nagihan Akarsel’in katledilmesini protesto eden kadınlar birçok kentte sokağa çıktı

Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji dergisi editörü akademisyen Nagihan Akarsel’in Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilmesi birçok kentte protesto edildi. Dersim’de, Özgür Kadın Hareketi (TJA) öncülüğünde açıklama yapıldı.

 

Açıklamada, Nagihan Akarsel’in fotoğrafının yer aldığı “Hakikat kalemini susturamazsınız” yazılı pankart açılarak, Jineoloji dergileri taşındı. Açıklamada konuşan HDP Dersim il Eşbaşkanı Nazlı Çelik Öz, “Nagihan yoldaşımıza öncülük ettiği bu yolda yürüme sözü veriyoruz” dedi. Öz, şunları söyledi: “Karanlıkta kalan kadının, hakikat gerçekliği kayıp olan, kadın bilgeliğini aydınlatmak ve hakikat gerçekliğini yeryüzüne çıkartmak için yıllardır mücadele eden yoldaşımız Nagihan Akarsel, aynı zamanda bir hakikat kalemi kimliğini taşımıştır. Nagihan ve yoldaşlarının öncülük ettiği bu hakikat kalemini susturamazsınız. Nagihan Akarsel erkek egemen sisteme karşı isyan gerekçemizdir.”

 

Kadınlar, “Jin, jiyan, azadî” sloganları atarak açıklamayı sonlandırdı.

 

KADIN İSYANI VAR 

 

TJA, Ağrı’da HDP Ağrı İl Örgütü binası önünde açıklama yaptı. HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Federe Kürdistan Bölgesi’nde yapılan suikastları hatırlatarak, “Katledilenlerin daha önce MİT tarafından tehdit edildiğini, ajanlaştırılmaya çalışılmaya zorlandıklarını iyi biliyoruz. Bu politika karşısında direnen, mücadele eden ve bunu kabul etmeyenler katlediliyor. Bugün otoriter ve faşist yönetimlere karşı bir kadın isyanı var. Bugün, Ortadoğu’da kadınlar, Kürt kadınları öncülüğünde ‘Jin, jiyan, azadî’ sloganıyla bu rejimlere meydan okuyorlar. Bugün bu isyan devam ederken, Nagihan’ın hedef alınmasının tesadüfü olmadığını iyi biliyoruz. Bu katliamın; kadınların özgürlük talebi ve yaşamı yeniden var etme mücadelesine erkek-devlet aklının bir cevabı olduğunu çok iyi biliyoruz. Bunun talimatını verenler, karanlık odalarda bu cinayetin planlarını yapanlar bilsinler ki; biz katliamlarla bu faşizme ve karanlık güce boyun eğmeyeceğiz. Tarih de gösterecektir ki bu karanlık ve faşist güç yenilecek ve kadın mücadelesi kazanacak” dedi.

 

‘MİRASINA SAHİP ÇIKACAĞIZ’

 

TJA, HDP ve DBP yöneticilerinin de katılımıyla HDP Tatvan İlçe Örgütü binasında Akarsel’in katledilmesini protesto etti. HDP PM üyesi Sidar Karaçelik, katliamın tesadüf olmadığını ifade ederek, “Tıpkı Güney Kürdistan’da öldürülen diğer aktivistler gibi güpegündüz evinin önünde katledildi. Katiller daha öncekiler gibi hızlıca oradan kayboldu. Kadın hakikatini yeryüzüne çıkarmak için yıllardır mücadele eden yoldaşımız Nagihan Akarselin mirasına sahip çıkacağımıza söz veriyoruz” şeklinde konuştu.

 

Açıklama “Jin, jiyan, azadî” sloganıyla sona erdi.

 

‘MÜCADELE BAYRAĞINI DEVRALIYORUZ’

 

HDP Manisa Kadın Meclisi, Saruhanlı ilçesinde yaptığı açıklamayla olayı kınadı. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada konuşan HDP Manisa İl Eşbaşkanı Zübeyde Tarlabölen, “Sevê’lerin, Sara’ların yoldaşı Nagihan Akarsel arkadaşımız Süleymaniye’de suikast sonucu katledilmiştir. Kadın özgürlüğü mücadelesinde emeği olan yoldaşımızın katledilmesi, Kürt halkına yönelik yok etme savaşının sistemli saldırısının vücut bulmuş halidir. Kadın özgürlüğü ve halkların kurtuluş mücadelesi bayrağını Nagihan yoldaştan devir alarak, kararlı bir şekilde mücadeleyi sürdüreceğimize buradan söz veriyoruz. Yıldızlar yoldaşın olsun” şeklinde konuştu.

 

Açıklama “Jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla son buldu.

 

/MA/