Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi’nden seçim startı: Dîsa jin, dîsa jiyan

Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi, “Dîsa jin, dîsa jiyan” ve “Buradayız, kadınlarla değiştireceğiz” sloganlarıyla seçim çalışmalarının startını verdi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlere dair Kadın Beyannamesi’ni Ankara’da bulunan bir otelde gerçekleştirilecek etkinlikle bugün açıklayacak. Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi’nin seçim sloganı, Kürtçe “Dîsa jin, dîsa jiyan (Yine kadın, yine yaşam)”, Türkçe ise “Buradayız, kadınlarla değiştireceğiz” olarak belirlendi. Etkinliğin yapıldığı salona kurulan dev LED ekrana, seçim sloganları yansıtıldı. Salona ayrıca, “İstanbul Sözleşmesi için buradayız, kadınlarla değiştireceğiz”, “Ne qeyûm, ne talan, dîsa jin, dîsa jiyan”, “Yeni yaşam için buradayız, genç kadınlarla birlikte değiştireceğiz”, “Ji bo aştiyê dîsa jin, dîsa jiyan”, “Ji bo azadiya jinan dîsa em”, “Kayyım rejimine karşı buradayız, kadınlarla değiştireceğiz”, “Buradayız, eşbaşkanlık sistemiyle değiştireceğiz” ve “Ekolojik toplum için buradayız, kadınlarla birlikte değiştireceğiz” yazılı kırlangıç bayraklar asıldı. Kürtçenin Kurmancî ve Kirmançkî lehçeleri ile Türkçe, Arapça, Ermenice, Lazca, Çerkezce, İngilizce ve Süryanice “Hoş geldiniz” yazısı da LED ekrana yansıtıldı.  

 

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, programın açılış konuşması yapacak. Seçim beyannamesinin Türkçesini Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Canan Çalağan, Kürtçesini ise HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran açıklayacak. 

 

Açıklamaların ardından Kürtçe ve Türkçe seçim şarkıları tanıtılacak.

 

/MA/